Příprava prvňáčka už nemusí být strašák!
Jak zvládnout zápis do první třídy? Máme pro vás několik tipů.
Předškolní věk. To je období, které mnohým rodičům nedává spát – a z dobrého důvodu! Ať už za to může představa vyslání šestiletého prcka do světa nebo je to kvůli známému školnímu strašákovi jménem školní zápis, poslední rok před nástupem do školy dokáže rozhodit nejen novopečené rodiče. Přeci jenom, všichni si přejeme, aby se našim dětem v životě dařilo, a úspěšný nástup do první třídy je nepochybně tím prvním velkým krokem kupředu. Naštěstí alespoň stresu ze zápisu se dá jednoduše zbavit. Jak, ptáte se – přeci přípravou!
Takže, jak se úspěšně na první velkou „zkoušku“ připravit?
Přestože se tak mnohým jeví, nezapomeňte, že zápis není opravdová zkouška! Neberte jej tak tak a rozhodně ho tak nepopisujte vašemu budoucímu prvňáčkovi. Zbytečně se tak kolem zápisu vytvoří velká očekávání a nevyhnutelně se pak zápis stane z pohledu dítěte strašákem a něčím, čeho by se mělo obávat. Stejně jako u dospělých, i u dětí strach z neúspěchu a stres nadělá více škody než užitku. Místo toho o zápisu můžete mluvit jako o zkušebním dnu ve škole! Vyličte, jak si vaše ratolesti budou moct vyzkoušet počítání, barvy a povídání a zkuste v nich rozdmýchat dětské nadšení :-)
Pokud ze školky víte, v čem vaše dítě pokulhává, věnujte před zápisem trochu času procvičování. Děti pro vstup do prvních tříd musejí ovládat řádku základních schopností, které by je měl naučit přinejmenším finální povinný ročník mateřské školky. A co se od nich vlastně očekává?
- Zaprvé, děti by se měly umět srozumitelně vyjadřovat. Asociace logopedů již několikátým rokem poukazuje na rostoucí počet předškoláků, jež mají problémy s řečí. Dle všeho vadami řeči trpí již 40 % předškoláků. Zatímco správné R a Ř vás ještě trápit nemusí, pokud nějaké jiné písmenko dělá velké problémy i poté, co se oslaví páté narozeniny, je na čase zamířit s předškolákem k logopedovi. Také se můžete zkusit podívat, zda vaše škola nabízí tzv. nultý ročník – tedy přípravné třídy pro děti třeba právě s logopedickými problémy.
Srozumitelné vyjadřování ale není jenom výslovnosti. Děti by před nástupem do školy měly zvládat vést rozhovor, umět popisovat situace a vyprávět se správnou časovou posloupností. Pokud povídání vašemu předškolákovi nejde úplně nejjednodušeji, zkuste popisování a vyprávění procvičovat během dne – zkuste popisovat věci schovávající se na talíři se snídaní nebo převypravovat oblíbené pohádky, možností je spousty. K procvičování většiny předškolních dovedností lze také v obchodech a e-shopech najít spousty naučných her různých značek – například Pexi, Alexander, Efko, Albi a další. Příkladem naučné hry vhodné k procvičování časové posloupnosti, logiky a vyprávění je třeba hra "Povím Ti, mami" nebo "Hra školou® - PŘÍBĚHY", která získala v roce 2018 ocenění Hračka roku.
- Základy jemné a hrubé motoriky jsou nutnost. Děti musí být do určité míry samostatné, a to nejenom v oblékání. Zavazování tkaniček, správné držení tužky, navlékání korálků, házení míčem, to všechno a více by měli předškoláci víceméně zvládat. Naštěstí jemná i hrubá motorika se dá procvičovat jednoduchými ručními pracemi, výtvarnými výtvory a prostým hraním venku a není si tak s nimi třeba příliš lámat hlavu. S předškoláčkem je potřeba jen trávit denně čas venku, doma se zaměřit se na jeho či její nejslabší dovednosti a učit je hrou. A pokud chcete doporučení ‚učit hrou‘ brát doslovně, například hra Sport&Fun – TREFA na 10 vylepší kondičku, rovnováhu a procvičí mušku a přesnost jak vám, tak vašemu prckovi. Je to také velmi přirozený a nenucený způsob, jak vylepšit hrubou motoriku! Přeci jenom, zápis není zkouška a není tak třeba při přípravě zapomenout na zábavu :-) A pokud se zrovna nebudete cítit na vyrábění z papíru, jemnou motoriku můžete zkusit procvičovat třeba pomocí naučné hry Navlékej, Nečekej!
- Čtení a počítaní se ještě bát nemusíte, avšak nějaké základy jsou u zápisu potřeba. Například porozumění konceptu čísla jako takového – dítě by mělo schopné počítat po jedné, počítat na prstech do deseti, vědět, že číslovka vyjadřuje počet a podobné základní znalosti. Pojmenování základních tvarů a barev by nemělo dělat problémy, stejně jako rozložení slov na slabiky pomocí tleskání. Celkově nároky na znalosti v této sekci nejsou nijak náročné – jednoduše se dají trénovat doma při čtení knížky, hraní s kostičkami nebo dokonce mohou pomoci, i jinak problematická, YouTube videa, když zrovna není čas učit se společně s dítkem.
Pokud dávate přednost naučným hrám před klasickými
knížkami tady najdete vhodné pro nastavájící prvňáčky.