Aktuální soutěž
Všechny soutěže aktuálně naleznete na našem Facebooku na adrese www.facebook.com/pexicz. Nebo vyhledejte facebookovou stránku "MilujemeHračky"
více informací
Archiv soutěží
© Pexi.cz 2007-2021

Blog - o všem, co by Vás mohlo zajímat

Na této stránce najdete, různé informace o našich hrách a hračkách, návody k nim a také názory na vše o hračkách. Budeme se snažit zařadit i zajímavé rozhovory se zajímavými lidmi. Připravili jsme pro vás seriál návodů na hraní našich neloblíběnějších her - Jak se hraje... Koho by ale bavilo číst nudné a strohé instrukce? Přepracovali jsme návody tak, aby se vám dobře četly... např. jako pohádky. Hezkou zábavu!
Také budeme velmi rádi, když si napíšete co by jste tu chtěli vidět a dozvědět se.
 

 

31.7.2023

Příprava prvňáčka už nemusí být strašák!

Jak zvládnout zápis do první třídy? Máme pro vás několik tipů.

Předškolní věk. To je období, které mnohým rodičům nedává spát – a z dobrého důvodu! Ať už za to může představa vyslání šestiletého prcka do světa nebo je to kvůli známému školnímu strašákovi jménem školní zápis, poslední rok před nástupem do školy dokáže rozhodit nejen novopečené rodiče. Přeci jenom, všichni si přejeme, aby se našim dětem v životě dařilo, a úspěšný nástup do první třídy je nepochybně tím prvním velkým krokem kupředu. Naštěstí alespoň stresu ze zápisu se dá jednoduše zbavit. Jak, ptáte se – přeci přípravou!

Takže, jak se úspěšně na první velkou „zkoušku“ připravit?

Přestože se tak mnohým jeví, nezapomeňte, že zápis není opravdová zkouška! Neberte jej tak tak a rozhodně ho tak nepopisujte vašemu budoucímu prvňáčkovi. Zbytečně se tak kolem zápisu vytvoří velká očekávání a nevyhnutelně se pak zápis stane z pohledu dítěte strašákem a něčím, čeho by se mělo obávat. Stejně jako u dospělých, i u dětí strach z neúspěchu a stres nadělá více škody než užitku. Místo toho o zápisu můžete mluvit jako o zkušebním dnu ve škole! Vyličte, jak si vaše ratolesti budou moct vyzkoušet počítání, barvy a povídání a zkuste v nich rozdmýchat dětské nadšení :-)

Pokud ze školky víte, v čem vaše dítě pokulhává, věnujte před zápisem trochu času procvičování. Děti pro vstup do prvních tříd musejí ovládat řádku základních schopností, které by je měl naučit přinejmenším finální povinný ročník mateřské školky. A co se od nich vlastně očekává?

  1. Zaprvé, děti by se měly umět srozumitelně vyjadřovat. Asociace logopedů již několikátým rokem poukazuje na rostoucí počet předškoláků, jež mají problémy s řečí. Dle všeho vadami řeči trpí již 40 % předškoláků. Zatímco správné R a Ř vás ještě trápit nemusí, pokud nějaké jiné písmenko dělá velké problémy i poté, co se oslaví páté narozeniny, je na čase zamířit s předškolákem k logopedovi. Také se můžete zkusit podívat, zda vaše škola nabízí tzv. nultý ročník – tedy přípravné třídy pro děti třeba právě s logopedickými problémy.

Srozumitelné vyjadřování ale není jenom výslovnosti. Děti by před nástupem do školy měly zvládat vést rozhovor, umět popisovat situace a vyprávět se správnou časovou posloupností. Pokud povídání vašemu předškolákovi nejde úplně nejjednodušeji, zkuste popisování a vyprávění procvičovat během dne – zkuste popisovat věci schovávající se na talíři se snídaní nebo převypravovat oblíbené pohádky, možností je spousty. K procvičování většiny předškolních dovedností lze také v obchodech a e-shopech najít spousty naučných her různých značek – například Pexi, Alexander, Efko, Albi a další. Příkladem naučné hry vhodné k procvičování časové posloupnosti, logiky a vyprávění je třeba hra "Povím Ti, mami" nebo "Hra školou® - PŘÍBĚHY", která získala v roce 2018 ocenění Hračka roku.

  1. Základy jemné a hrubé motoriky jsou nutnost. Děti musí být do určité míry samostatné, a to nejenom v oblékání. Zavazování tkaniček, správné držení tužky, navlékání korálků, házení míčem, to všechno a více by měli předškoláci víceméně zvládat. Naštěstí jemná i hrubá motorika se dá procvičovat jednoduchými ručními pracemi, výtvarnými výtvory a prostým hraním venku a není si tak s nimi třeba příliš lámat hlavu. S předškoláčkem je potřeba jen trávit denně čas venku, doma se zaměřit se na jeho či její nejslabší dovednosti a učit je hrou. A pokud chcete doporučení ‚učit hrou‘ brát doslovně, například hra Sport&Fun – TREFA na 10 vylepší kondičku, rovnováhu a procvičí mušku a přesnost jak vám, tak vašemu prckovi. Je to také velmi přirozený a nenucený způsob, jak vylepšit hrubou motoriku! Přeci jenom, zápis není zkouška a není tak třeba při přípravě zapomenout na zábavu :-) A pokud se zrovna nebudete cítit na vyrábění z papíru, jemnou motoriku můžete zkusit procvičovat třeba pomocí naučné hry Navlékej, Nečekej!
     
  2. Čtení a počítaní se ještě bát nemusíte, avšak nějaké základy jsou u zápisu potřeba. Například porozumění konceptu čísla jako takového – dítě by mělo schopné počítat po jedné, počítat na prstech do deseti, vědět, že číslovka vyjadřuje počet a podobné základní znalosti. Pojmenování základních tvarů a barev by nemělo dělat problémy, stejně jako rozložení slov na slabiky pomocí tleskání. Celkově nároky na znalosti v této sekci nejsou nijak náročné – jednoduše se dají trénovat doma při čtení knížky, hraní s kostičkami nebo dokonce mohou pomoci, i jinak problematická, YouTube videa, když zrovna není čas učit se společně s dítkem.

 

Pokud dávate přednost naučným hrám před klasickými
knížkami tady najdete vhodné pro nastavájící prvňáčky.

7.9.2020

Sport&Fun - Trefa na 10 - Recenze od Život podle Karol

"Kdo z vás hází nejpřesněji?
Rychleji, dále, přesněji - buďte jako olympijští sportovci! Prověří vás celkem 8 různých variant her pro 2-4 hráče od 3 let, při nichž házíte sáčky na velkou plachtu s bodovaným terčem a snažíte se svým soupeřům dokázat, kdo má skutečně přesné "jestřábí" oko!".
 
Tak zní text u hry Trefa na 10 na webu pexik.inshop.cz, ze kterého nám byla zaslána k recenzi a my využili zahrady u kamarádky a měli jsme skvělé útočiště na hraní. Počasí se nám už pomalu ale jistě přehupuje do podzimního, ale výhodou hry Trefa na 10 je ta, že se dá hrát i v interiérech - a troufám si říct, že je to uvnitř dokonce i lepší hraní.
 
Tak se na ni pojďme pořádně podívat :-).
 
 
 

OBSAH HRY
  • Plachta s terčem
  • Sáčky na házení (12ks)
  • Kartonová kolečka (3ks)
  • Stíratelná tabulka
  • Fix na tabulku
  • Provázek jako "čára"
  • Přesýpací hodiny
  • Návod
 


PLACHTA

Plachta je velká, omyvatelná, sytě barevná ale stačí trochu fouknout a popoletí. Takže když už se vám nechce čekat na bezvětří, zkuste ji něčím po stranách zatížit alespoň z vrchní části, aby vám to nerušilo hody.

 


HÁZECÍ SÁČKY

Škoda, že házecí sáčky nejsou podle základních barev (žlutá, zelená, modrá, červená). Daly by se pak právě využít na výuku barev u malých dětí. To by se mi pak líbilo o kus víc. Jinak jsou těžší a dětem se dobře hází a hlavně se jim dobře drží.

OBOUSTRANNÁ KOLEČKA

Tato oboustranná kolečka, z pevného omyvatelného kartonu, se používají, když chcete hrát jiné verze hry. Kolečko dáte na plachtu, zamíříte a snažíte se trefit co nejvíce sáčky.
 


 
A tohle je BANKROT, ve kterém se body nulují. Hry jsou tedy opravdu různorodé a můžete hrát na nespočet způsobů. Nejen ty, které jsou uvedeny v návodu, ale můžete si vymyslet i vlastní.

 


MAZACÍ OBOUSTRANNÁ TABULKA

Tabulka je oboustranná z pevného otíratelného kartonu. Buď zapisujete přesnost v každém kole anebo si zvolíte verzi olympiáda. Tam už si docela i zamakáta - dost vám napoví i cviky na obrázcích, které na kartičce vidíte.

 

 


FIX, PROVÁZEK, PŘESÝPACÍ HODINY

Drobné doplňky v podobě mazací fixy s houbičkou, přesýpacích hodin aby hra nebyla tak jednoduchá a také nesmí chybět provázek jako čára - ať nemusíte hledat nějaké klacky a prkna.

 


NÁVOD

Návod nikam nezahazujte. Střežte ho jako své oko, aby se neponičil, protože obsahuje všechny možné i nemožné verze hry a co jsem tak koukala na internet, tak nikde neni pořádně celý vyfocený ani ke stažení. Anebo si ho nafoťte do telefonu, kdyby vám třeba uletěl nebo tak.

 



 
V návodu je přehled obsahu balení, přípravy hry a také všech různých způsobů hry a popisu toho, jak se konkrétní body počítají.

 

 

HRA V AKCI
 
Na hraní je potřeba vychytat v první řadě počasí. Jakýkoliv větřík bude hře pěkně škodit. Takže už to byl docela problém na zahradě, když celé léto dá se říct foukalo, alespoň teda u nás. Ale zvládali jsme odehrát několik her a hraní jsme si užívali.
 
 

 

Jen dalším problémem je plocha. Pokud chcete hrát na trávě, tak bude plachta tak nějak pořád do větru. Bude se různě kroutit a nebude na té trávě tak hezky připravená. Proto je lepší vychytat si místo na nějakém chodníčku nebo cestě.

 

 
Plachta je skvěle omyvatelná a troufám si říct, že se celkově hra dá dobře vyčistit, pokud by zmokla nebo se nějakým způsobem venku zašpinila. To je výhoda a za mě velké plus.

 



 
No a nesmím taky zapomenout zmínit fakt, že sáčky po plachtě kloužou, takže miřte tak, aby sáček do středu dojel. A dobré je mít po ruce i dětské kolečko a malým pomocníkem, kterému se nechce hrát, ale baví ho sáčky sbírat, naložit do kolečka a přivézt na start.

 



 
A také je potřeba dětem vysvětlit, k čemu tam ten provázek je - všimněte si níže na fotce, kde Klaudinka stojí a kde je provázek. Odmítala dodržovat určenou vzdálenost, která je 5 kroků od plachty :-D.

 

 

Sofinka byla tedy většinou oficiálním sběračem sáčků a hlídala, jestli někdo nepodvádí :-D. Sem tam si sama hodila, ale hned se urazila, že se netrefila. Ta její povaha bude časem ještě zajímavá.

 



 
DOPORUČENÝ VĚK
 
Oficiální doporučení je od 3 let, ale záleží (tak jako vždy) na konkrétním dítěti, jestli ho to vůbec bude bavit a jestli se mu bude chtít hrát. Klaudinka je nadšená a hraje ráda, Sofinka je spíš jen asistent ale my dospělý si hrajeme taky rádi.
 
Takže pokud máte starší děti a jste sami právě na tyto hry, které vám zpestří dny na zahradě, tak rozhodně neváhejte. Je to skvlá zábava pro celou rodinu.
 
Já se hru chystám ale využívat i v babyclubu, kde máme děti od jednoho roku až do nástupu do školky a věřím, že je hra taky zaujme a že ji budeme chystat na různé akce.
 
 
ZÁVĚREM
 
Líbí se mi, jak je hra nejen dobře přenosná, protože má krabici jako kufřík, ale také jak je obsahově multifunkční a dokážet u ní strávit klidně i celé odpoledne. Je bytelná, takže byste se museli hodně snažit, aby se poničila.
 
Zabaví se u ní celá rodina nebo děti na zahradní párty ale i v různých centrech a na pohybových kroužcích. Takže ji rozhodně doporučuji všem malým i velkým.

KOUPIT HRU

Zdroj: web - www.zivotpodlekarol.blogspot.com
27.4.2020

Jak snadno a hravě naučit děti správně si mýt ruce? Pomocí písničky!

Víme, že v této koronavirové době není jednoduché děti seznámit se všemi hygienickými opatřeními, které se musí dodržovat.

Proto pro vás máme písničkový videonávod, kde se děti správně naučí mýt svoje ručičky a k tomu se ještě naučí pěknou písničku. Ta jim s mytím rukou vždycky pomůže – stačí si jí zazpívat a vědí jak na to! :)


Písničkový videonávod najdete ZDE

8.4.2020

Elektronické hračky

Někteří rodiče se na chytré telefony či tablety v rukou malých dětí dívají pohoršeně, jiní jsou naopak rádi, že mají něco, čím děti rychle a spolehlivě zabaví, nemají-li na ně dostatek času.

Nastavíte-li jasná pravidla, může počítač fungovat jako domácí učitel

To, že jim do ruky dají mobil či tablet, je pro ně vysvobozením, ale neuvědomují si, že mohou své ratolesti ve skutečnosti ublížit.

Děti, které tráví hodně času u televize, počítače či s mobilem v ruce, se hůře zapojují do sociálního života. Mívají i v první třídě řečové vady a kvůli slabé slovní zásobě nedokáží jasně formulovat věty. Dlouhodobým sledováním si mohou děti nenávratně poškodit zrak. Kvůli tomu, že pohled fixují do jedné vzdálenosti, dochází k ochabování nebo dokonce k jakési strnulosti očních svalů. Děti pak bývají krátkozraké.

Na druhé straně sledováním mobilu a posloucháním jím vydávaných zvuků dochází v určitém smyslu ke stimulaci jeho zrakových a sluchových nervů. Ale bohužel nejsou tyto zážitky tak dokonalé, jako je dotýkání se skutečné hračky a vnímání jejího reálného tvaru, povrchu, vůně, teploty, barvy a hmotnosti.

Mnozí rodiče se i z těchto důvodů snaží zabraňovat dětem v přístupu k elektronice. Pokud však doma nastavíte jasná pravidla, může počítač fungovat jako domácí učitel. Zcela jednoznačný názor neexistuje ani mezi odborníky v souvislosti s tím, kolik času by děti školou povinné na prvním a druhém stupni měly s počítači trávit. Zpravidla se doporučuje, aby děti do sedmi let nehrály déle jak třicet minut denně, děti od osmi do devíti let maximálně tři čtvrtě hodiny a děti ve věku deset a více let maximálně hodinu.

Určitě nelze zavrhovat všechny elektronické hračky, jejich výhodou je jednoduché propojení zábavy s výukou, a to od nejútlejšího věku. 

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz
 

12.3.2020

Když děti lžou

Přistihli jste své dítko při lži a cítili jste se zklamaně, překvapeně či rozčíleně? Lámete si právě hlavu s tím, co si s malým lhářem počít? Zkusili jste to už po dobrém i po zlém a stále nic nepomáhá? 

Není to nic chvályhodného, ale u dětí je lhaní úplně normální

Není to sice nic chvályhodného, ale u dětí je lhaní úplně normální. Každé dítě někdy zkusí zalhat a podle odborníků je lhaní naprosto běžná věc. Zatímco dvouleté děti bývají většinou striktně pravdomluvné, první pokusy úmyslného lhaní přicházejí okolo tří let. Postupně děti svou dovednost lhát neustále zdokonalují. Mnoho dětí zejména předškolního, ale i školního věku, vypráví smyšlené příběhy nebo si přikrášlují události, které se skutečně staly. Předškoláci si ještě neuvědomují rozdíl mezi fantazií a skutečností a svým lžím doopravdy věří. Odlišit realitu od fantazie by se však děti měly naučit nejdéle do svého nástupu do školy. Pokud ale dítě lže ještě ve druhé či třetí třídě, odnaučit je nebývá snadné. U starších dětí je chronické lhaní často projevem rebelantství vůči autoritám. Děti v období staršího školního věku a puberty už natolik necítí potřebu se vším se rodičům svěřovat. Všichni známe otázky typu: „Kam jdeš, kdy přijdeš, kdo tam byl?“. A také všichni známe odpovědi typu: „Nikam, nevím, nikdo.“.

Od koho to mají?!

Lhaní mohou odpozorovat od kamarádů, starších sourozenců, ale i od rodičů. Od vás ne? Ale ano, každý z nás lže, mrkněte na článek na str. 12. Na jednu stranu dětem říkáme, že je důležité mluvit pravdu za všech okolností, ale na druhou stranu babičce pochválíme nový účes, který se nám ale moc nezdá, nebo mamince spálenou buchtu. A tak se lhaní dřív nebo později u našich dětí objeví také. Pokud si přejete, aby vám dítě nelhalo a bylo k vám vždy upřímné, je potřeba se zamyslet nad tím, proč vlastně lže. Zatímco lež u malých dětí může být někdy dokonce roztomilá či vtipná, u dětí školkového věku bychom již měli zpozornět. Postupem věku se děti ve lhaní zdokonalují a z původně banálních lží se začnou stávat mnohem zásadnější lži. Velký podíl na tom má právě okolí, které se často banálním lžím směje a bere je na lehkou váhu. Většina dětí lže proto, aby se vyhnuly problémům. Popírají své provinění, v daném okamžiku zkrátka nedokážou řešit problém jiným způsobem. Mají strach, cítí se pod tlakem nebo nevěří, že bychom je my, rodiče či dospělí, vyslechli a snažili se porozumět.

Proč vlastně děti lžou?

Zaměřte se na to, co vlastně dítě ke lhaní vede. Pokud je to strach z trestu, což je asi nejčastější příčina lhaní, je možná na čase zamyslet se nad vlastním chováním vůči dítěti. Děti většinou lžou, protože si chtějí ušetřit trest nebo nepříjemnosti, a nedocházejí jim následky činů, nikoliv protože by chtěly cíleně ubližovat. Rozbilo vaše dítě sklenici? Předejděte otázce „Kdo rozbil tu sklenici?“, na kterou předem víte, že vám zalže, odpovědí: „Vidím, že jsi rozbil sklenici, přines smetáček a lopatku, spolu to uklidíme.“. Dítě uvidí, že se mu nic nestane a příště se nebude bát říci pravdu. Někdy je samozřejmě důraznější kárání zapotřebí, většinou na něho ale klademe přehnaný důraz.

Dejte mu šanci přiznat se

Až dítě „chytnete“ při lži, zachovejte klid – pokuste se o to. Dejte malému lháři šanci přiznat se. Místo výčitek a probuzení pocitu viny u dítěte se snažte zaměřit rozhovor k tomu, co se stalo a kde leží problém. Nevyslýchejte a vyvarujte se potupných technik, jako je například zpovídání dítěte před jeho kamarády. Pokud se zachová čestně a řekne, proč zalhalo, netrestejte ho, aby si nemyslelo, že pravdomluvnost se nevyplácí. Vysvětlete mu, že lhát by se nemělo a že to neschvalujete a že by se například mělo nejdříve zeptat, zda si může bonbonky vzít. Dokáže-li vaše dítě uznat svou chybu, rozhodně jeho odvahu oceňte a pochvalte ho, že se dokázalo k nepříjemné záležitosti postavit čelem.
Vysvětlete mu, že pokud vám nebude lhát, vyřešíte problém v klidu společně a že za ním stojíte. Dítě musí pochopit, že je lepší vždy říkat pravdu než lhát. Lež má krátké nohy a pravda stejně vyjde dříve nebo později najevo. Pozitivní zpětnou vazbou, kterou oceníte mluvení pravdy i v nepříjemných situacích, dosáhnete mnohem lepších výsledů než vyhrožováním a tresty.
Na druhou stranu by ale dítě mělo okusit, že lhaní se nevyplácí. Proto nastavte jasná pravidla a nechte ho nést za každou nepravdu následky – netrestejte. Ale pozor! Před tím, než dítě obviníte ze lži, měli byste si být jistí, že opravdu lhalo. Falešné obvinění nebo nedůvěra v situacích, kdy dítě mluví pravdu, má na jeho psychiku skutečně devastující účinek.

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz
 

3.3.2020

Odpovědi na nejzajímavějčí otázky v rámci soutěže ZEPTEJTE SE A VYHRAJTE! #2

Již 2. díl naší soutěže o nejlepší otázku je u konce. Tentokrát padly dotazy na našeho obchodního a marketingového ředitele pana Marcela Pecha. Zde najdete výběr těch nejpovedenějších otázek spolu s odpověďmi. Už teď se těšíme na další okolo a příval dotazů ohledně toho, co vás ohldně Pexi zajímá! :)

----------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Podle čeho vybíráte hračky do sortimentu prodeje? "Zaměstnáváte" nějaké náročné děti, aby řekly, zda je hračka zábavná a zajímavá, nebo dáváte pouze na novinky a poptávku?

Hledisek při výběru hraček je několik. Jednak sledujeme trendy na mezinárodních výstavách i na našem trhu, ale také dostáváme nabídky od dodavatelů a to buď stávajících, nebo i nových. Někdy máme představu, co na trhu chybí a snažíme se to najít, nebo zrealizovat sami. To co nám přijde neotřelé a zajímavé posouváme do "dalšího kola", kdy přijdou na řadu zkušební vzorky. Tam zapojujeme lidi v našem týmu, dospělé (maminky i tatínky) i děti. Nevybíráme nijak speciálně náročné děti, ale spíš děcka s rozdílnými zájmy. Máme za to, že na hraní děti nepotřebují speciální schopnosti, dáváme tedy prostor všem, které jsou po ruce. Někdy svěříme hračky do péče celé třídě ve školce a necháme paní učitelku vyjádřit své zkušenosti a postřehy.

 

Jakou hračku jste chtěly jako děti pod stromečkem a nikdy jste ji tam nenašly?

Moje dětství se odehrávalo v 80-tých letech minulého století, tedy v době, kdy bylo hodně příležitostí něco chtít a přitom nemít. Přestože jsme neměli doma na rozhazování, rodiče se snažili naše přání vyplnit. Vzpomínám si, že jednou mým vánočním přáním byl terénní Mercedes na dálkové ovládání (tenkrát ještě ovládaný kabelem, ne na vysílačku). Bohužel nebyl celou dobu až do Vánoc vůbec v obchodech. Nakonec, když dovezli u nás v obci do prodejny průmyslových potřeb 2 ks vytouženého Mercedesu, vzal jsem skoro všechny svoje úspory a koupil jsem si ho. Byl červen, stál 250,- Kčs. Mě bylo asi 12 let.

 

Sejdete se někdy v rámci brainstormingu a hrajete hry?

Ano, dokonce hry hrajeme i jako součást některých porad (i když jsou to hry určené primárně pro děti :-). Některé z našich her se zaměřují na kritické myšlení a zlepšování komunikace.
Co se týká brainstormingu, tak asi nejvíce času a ladění nám zabralo vymýšlení názvů barev pro modelínu Playfoam. V angličtině jsou použité názvy hodně abstraktní a do češtiny se nedají přeložit přímo. Paradoxně nejsou nakonec tato česká pa-slovíčka na obale moc vidět. Ale jsou na balení u každé barvy na okraji plastového zásobníku. Aby se celá ta náročná práce víc zužitkovala, uvádíme tyto názvy i v popisech jednotlivých balení na internetu. ;-)


Se kterou hračkou byste si rád zahrál i teď v dospělosti?

Dnes mě baví drony. "Pereme" se o ně s mým synem. Deskovky, karetní hry nebo šachy zařazujeme na domácí rodinný program co nejčastěji, je to relax a legrace.


Jste hrdý na to, co jste dokázal a proč?

Jsem hrdý na to, co děláme, a doufám, že naše hračky a výrobky dětem, rodičům i učitelům přináší to, co od nich očekávají. Nejsem na to sám, takže děkuji všem spolupracovníkům, externím i kmenovým, že dělají věci, které jsou potřeba, s péčí a jak nejlépe dovedou. Ještě nejsme u konce, nápadů je spousta, tak věřím, že toho dokážeme ještě víc.


Tak tady je jedna na tělo - vytvořil jste tento úžasný výrobek z Playfoamu v rámci své pracovní doby, anebo ve svém volnu?   

Děkuji za pochvalu, také se mi líbí :-). Výtvor jsem vytvořil mimo pracovní dobu, jestli se to tak dá nazvat, tedy ne v kanceláři. Potřebuji na to mít klid a to se ve firmě nějak nedostává, je tam stále co dělat. Doma si na to čas vyšetřím lépe, většinou večer.


Co rozhoduje při výběru nové nabídky? Vyzkoušíte hry osobně?

Bez osobní zkušenosti si vůbec neumím výběr představit, to je myslím základ. Nemusí to být nutně moje osobní zkušenost, ale často nové hry nebo hračky zkouším i sám. Hodně nám pomáhají reference a doporučení výrobců dané hračky (ale jsou to obchodníci a jejich dobré rady se snažíme vždy nějak ověřit).


Co jste jako první sestavil z kuliček, a co jste jako první výrobek schválil ve funkci marketingového ředitele.

Z kuliček jsem prvně sestavil pokud si vybavuji, květinku z kuličkové mozaiku někdy v 5-ti letech. (Květina byla zobrazená na obale, použil jsem jí jako vzor)
Pokud máte na mysli kuličkovou modelínu Playfoam, tak to jsem si 100% jistý, že to byl sněhulák. Myslím, že měl oranžovou barvu. Sněhulák je hodně jednoduchý na vytvoření z této modelíny. S Playfoam se totiž modeluje podobným způsobem jako se sněhem (jako když děláte sněhové koule), takže je to takové přirozené.
Co se týká prvního schváleného výrobku (hračky) - když nebudu počítat hry, které jsme pro ČR a SR připravili jen formou nalepené česko-slovenské etikety s překladem, ale kompletní lokalizace obalu, návodů a příslušenství, tak to byly České koruny. Dodnes je máme v nabídce a za těch 12 let již prošly aktualizací, kdy jsme odebrali neplatné 50-ti korunové bankovky a místo nich přidali do balíčku mince 10, 20 a 50 Kč.


Jaké jste byl dítě, když jste byl malí a přál stě si už od dětství stát se marketingovým ředitelem?

Byl jsem hodně neposedný a roztěkaný. Učitelé to se mnou neměli lehké. Dneska bych měl asi diagnózu nějaký typ ADHD, ale maminka mi tenkrát říkala, že se mnou šijou všichni čerti a ať už se srovnám.


Pane Pechu, měl jste někdy pech?

Určitě. Dopadlo to tak 50 dobře a 50 špatně. Ale to je naštěstí dávno.
 


Když vidím tematiku Vánoc, děláte Vánoční večírky, pokud ano, tak v kostýmu nebo bez a je to švanda?

Jestli máme na mysli večírky jako klasickou "pařbu" až do rána, tak to necháváme na každém osobně. Na vánoce a v létě vždy vymyslíme nějakou společnou akci. Návrhy může dávat úplně každý a z nich se pak vybírá, co spácháme. Na konci akce máme společné posezení u jídla a pití. Končíme rozumně mezi 19 až 22 hodinou. Už jsme absolvovali např. výlety v horách s adrenalinovou vložkou, prohlídky českých památek, bowlingové turnaje, únikové hry i střelbu na střelnici... Letos v létě to vypadá na nějakou českou pohybovou "pevnost Boyard" - uvidíme.


Jakou hračku z Vaší nabídky byste chtěl nejvíc, když byste byl zase dítě a proč?

Dnešní optikou mého věku a zkušeností se mi to špatně hodnotí. Také záleží, kolik by mi bylo let. Ale protože mě bavilo vždy něco montovat a sestavovat, tak by to byla určitě šroubovací mozaika Kouzelný šroubovák (pokud bych byl menší) a stavebnice Malý konstruktér - kamion (jako většího). Kouzelný šroubovák je krásně barevná sada s vrtačkou, která vrčí a funguje úplně jako opravdová. Malý konstruktér náklaďák by bodoval, protože se do něj vejde spousta angličáků a nákladu na převážení.

 

26.11.2019

Dopis pro Ježíška

Už jste s dětmi přemýšleli nad dárky pod stromeček? Mají už seznam, nebo jsou jejich přání zatím nevyřčená? Štědrý den se nezadržitelně blíží, a tak je nejvyšší čas napsat si o dárečky. Vyrobte s dětmi dopis Ježíškovi společně.

Nejvyšší čas napsat dopis Ježíškovi

  • Děti, které ještě neumějí psát, mohou své vysněné dárečky na papír jen namalovat. Můžete k tomu použít tempery, voskovky, pastelky… Máte starší rtěnku, třpytivé oční stíny či přímo třpytky? Dejte je dětem, ať s nimi dopis vyzdobí, dodá mu to tu pravou vánoční atmosféru. Seznam pak můžete pod obrázky napsat vy.
  • Ježíškovi připište i pár řádků navíc: „Milý Ježíšku, přál(a) bych si pod stromeček… jméno a poděkování. Nic nezkazíte ani tím, když dítko uvede své jméno, záliby, jak se mu daří ve škole… Není nad to napsat Ježíškovi dopis vlastními slovy (nebo kresbou), dát do toho kus sebe a tvořit s dětmi celé odpoledne. K dopisu mohou děti připojit také sliby o tom, jak se budou chovat. Do dopisu může přijít i přání zdraví, hodně času stráveného s maminkou a tatínkem.
  • Chrlí ze sebe děti jedno přání za druhým? Nechte je, ať si je sepíšou na jiný papír - svá přání si tak utřídí a do dopisu pak napíšou jen ta, která by si opravdu přály rozbalit pod vánočním stromečkem.
  • Vytvořený dopis vložte do obálky, nadepište na ni JEŽÍŠEK a položte jej na venkovní parapet. Když děti ráno vstanou a dopis za oknem nebude, bude to pro ně znamením, že si Ježíšek dopis odnesl.
  • Dopis pro Ježíška napište včas a udělejte si dostatek času. Při sepisování seznamu můžete dítěti vysvětlit pořadí a důležitost dárků. Dárek je především vyjádřením toho, že máme někoho rádi a chceme ho potěšit. Dítě tak pochopí pravou hodnotu dárku, co symbolizuje, co se za ním skrývá a co vyjadřuje.
  • Dopis je vhodnou inspirací pro vás. Dozvíte se, co si vaše dítko pod stromeček přeje, a nemusíte si tak lámat hlavu s tím, co by prckovi udělalo ohromnou radost.

    ************SKVĚLÉ TIPY NA HRAČKY OD JEŽÍŠKA NAJDETE  ZDE *************
    Zdroj: web - www.vseohrackach.cz
     
22.11.2019

Sourozenecká láska

Láska mezi sourozenci je jednou z nejkomplikovanějších. Vztah se sestrou či bratrem nás provází celým životem – sourozenec může být nejlepší kamarád i úhlavní nepřítel v jednom, často se tyto role v průběhu života mění.

Sourozenecká láska

Pouto na celý život Někdo sourozence má a nerozumí si s ním, jindy jsou sehraná parta a nedají na sebe dopustit. Jedináčkovi zase může chybět celý život. Sourozenec k nám patří celý život, můžeme se milovat i nenávidět, ale vždycky bude mezi námi neviditelné pouto, budeme mít jeden druhého i v okamžiku, kdy už tady naši rodiče nebudou.

Z jedináčka do role sourozenceMnoho dětí se nevyrovná s tím, že do rodiny po nich přišel někdo, kdo jim ukradl výsostní právo na lásku rodičů, jejich pozornost a zájem. Ale ani ti mladší to nemají tak snadné. Starší sourozenec už většinou něco umí, je obvykle šikovnější, což může být pro mladší sourozence zátěžová situace, a někteří se tak mohou cítit méněcenní.
Starší dítě byste na nového sourozence měli připravit, naladit a také ho utvrdit v tom, že s příchodem miminka se váš vztah k němu nezmění a že ho budete vždycky milovat úplně stejně, jako jste ho milovali.

Měřte stejným metrem Děti mezi sebou nesrovnávejte, takovým chováním byste mohli zadělat na vznik nenávisti i u sourozenců, kteří se měli rádi. A buďte spravedliví, sourozenci spolu sdílejí v podstatě vše, od pokoje, rodiče, hračky… A oba chtějí mít všeho stejně, tak na to myslete a neprotěžujte jednoho ze sourozenců, především toho mladšího.

Do sourozeneckých sporů příliš nezasahujteV určitém období dochází mezi sourozenci k bojům o moc, přetahují se o hračky a perou se. Když rodiče zasáhnou, většinou dojde ke sblížení, děti se totiž začnou paktovat proti nim, začínají spolupracovat a zjišťovat, že když potáhnou za jeden provaz, bude to mít určité výhody.
Jestli to jen trošku jde, nechte děti, aby si svůj spor vyřešily samy. Když to ještě neumí, můžete jim dát návod, pomoci jim, ale rozhodně neřešte situaci za ně, zůstaňte vždy nad věcí. A stanovte hranice, např. žádné fyzické útoky, nadávky… Dovolte každému říct jeho názor, ale nehledejte viníka, nenechte se přetáhnout na stranu jednoho z dětí, i kdybyste měli velmi silný pocit, že jedno z dětí je v právu, a nezjišťujte, kdo začal.
Veďte děti k tomu, aby si navzájem slušně řekli, proč se na sebe zlobí. Není třeba se znepokojovat a situací se nějak více zabývat, děti si možná pouze hrají, nebo si řeší nějaký svůj spor a při tom se učí, jak spolu vyjít a dohodnout se. Pomozte dětem najít řešení, ale nekárejte, nevyčítejte ani nepoučujte. Je-li jejich chování příliš hlučné a nepříjemné, určete dětem místo, kde mohou pokračovat.

Vztahy v dospívání a dospělosti V době dospívání dokážou již ocenit, že mají v sourozenci přítele. Řeší spolu první lásky, problémy ve škole, první párty… Zjišťují, že jim sourozenec může v mnoha ohledech pomoci, na rozdíl od rodičů, se kterými mívají děti v období dospívání spíše napjaté vztahy.
S přibývajícími léty se sourozenci většinou od sebe vzdalují, samozřejmě, že to neplatí u všech. Věnují se svým vztahům, zakládají rodiny a už nemají tolik času na sebe navzájem a mnohdy se stává, že se vídají spíše na narozeninách, o svátcích, svatbách, ale i na pohřbech. Kromě zátěžových situací, které život přináší, jakými jsou například nemoc dětí či partnera, ovlivňuje sourozenecký vztah další specifický problém – vztahy s rodiči. Ale o tomto tématu až někdy příště.

*****************SKVĚLÉ TIPY NA HRAČKY PRO SOUROZENCE NAJDETE  ZDE *************

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz

29.10.2019

Návod na výrobu draka

Podzim je tady a s ním i pouštění draků. Je to zábava pro malé i velké a zároveň máte program na víkendové dopoledne či odpoledne.

Chcete si vyrobit draka sami? Máme pro vás jednoduchý návod.

Rozhodli jste se, že se svými dětmi vyrobíte draka sami?
Připravili jsme pro vás jednoduchý návod.

1. Připravte si laťky: nařežte je na správnou délku v poměru 2 : 3 (např. délka 40 a 60 cm).

2. Sestavte kostru draka: kratší laťku položte přes tu delší v pravém úhlu (do kříže) ve dvou třetinách delší laťky a pevně svažte provázkem, můžete zakápnout disperzním lepidlem nebo kanagonem.

3. Vytvořte tvar draka: provázek natáhněte kolem obvodu konstrukce, je možné udělat na laťkách zářezy, aby se provázek neklouzal. Provázek moc neutahujte, konstrukce draka by se mohla zkroutit.

4. Potah na draka: konstrukci položte na papír a obkreslete. Počítejte s rezervou 2–3 cm. Vystřihněte potah na draka podle nakreslených čar. Okraj papíru (rezerva) přeložte přes provázek a pevně slepte. Drakovi nakreslete obličej.

5. Připevnění provázku: provázkem (silikonovým lankem) spojte oba okraje delší lišty, totéž proveďte u kratší lišty (provázek by měl být cca o 10 cm delší než je laťka). V místě, kde se budou provázky křížit, udělejte očko (opřete si draka šikmo o židli – úhel 60°, provázky napněte a poté udělejte očko. Na kratším provázku bude očko uprostřed). Očko my mělo být volné, aby se s ním dalo posunovat. Na spoj připevněte vodící provázek.

6. Výroba ocasu: ocas zajišťuje stabilitu draka. Na provázek připevněte mašličky, nejlépe ve vzdálenosti 10–15 cm, délka celého ocasu by měla být 1–1,5 metru (podle velikosti draka). Hotový ocas navažte na dolní část draka.

Kde pouštět draka?
Nejdříve si najděte vhodné místo. Nejlepší je pouštět draka na větším prostoru bevelkých nerovností. Budete za drakem běhat a většinu času strávíte koukáním nahoru, tak abyste nespadli do nějaké prohlubně. Pozor dejte na křoví a vysoké stromy, do kterých by se vám drak mohl zamotat a potrhat. Na vámi vybraném místě by určitě neměly být dráty elektrického vedení.

***************SKVĚLÉ TIPY NA KRATIVNÍ HRAČKY NAJDETE  ZDE *************

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz

16.7.2019

19 Zásad bezpečného koupání, které by měl znát každý rodič

Děti milují koupání, je to jedna z nejčastějších aktivit v letních měsících. Někdo z nás se vydá k rybníku, k přehradě, na koupaliště, jiný na zahradu k vlastnímu bazénu.

Pár pravidel, kterých byste se vy i vaše ratolesti měli držet při koupání

Ať tak či tak, přečtěte si pár pravidel, kterých byste se vy i vaše ratolesti měli držet, abyste zabránili neštěstí a vodní radovánky tak mohly být jen a jen zábavou. Nezapomeňte, že se dítě může utopit během pouhých dvou minut.

  • Vždy běžte svým ratolestem příkladem.
  • Nikdy nemíchejte alkohol, koupání a děti!
  • Nikdy nenechávejte malé dítě v bazénu, rybníku či jen pouze doma ve vaně samotné ani na okamžik. Stačí jen na malou chvíli odběhnout a může dojít k neštěstí.
  • Nenechte se ničím rozptýlit, mobilem, rozhovorem ani časopisem. Pokud jsou děti u vody, vždy se na ně plně soustřeďte. Nespoléhejte ani na dozor staršího sourozence.
  • Plavání je základ. Děti ve věku dvou až tří let jsou připravené na lekce plavání. Když budou znát základy správného plavání, budou si vodu více užívat a i vy budete ve větším klidu.
  • Než děti pustíte k bazénu, poučte je o pravidlech bezpečného chování. Například na zákaz utíkání kolem hrany bazénu, vrážení jeden do druhého nebo plavání do míst, kde na ně nevidíte.
  • Máte-li bazén doma na zahradě, měl by být vždy chráněn krytem, pevnou fólií či jakýmkoliv jiným opatřením, které zabrání pádu dítěte do vody.
  • velké nádoby s vodou jsou pro děti obrovským lákadlem. Dbejte na to, aby třeba k sudu s vodou nemělo dítě přístup bez dozoru.
  • I ve městě mohou číhat podobná nebezpečí. Jedná se především o nejrůznější splavy, vpusti, jímky, studny, odkalovací nádrže čističek, přehrady apod.
  • Jste-li uhřátí, neskákejte do studené vody, náhlé ochlazení ve vodě by nemusel lidský organismus snést.
  • Neskákejte do vody, o které nevíte, jak je hluboká, nebo zda se pod hladinou neskrývají kameny. Právě při takových skocích si každoročně poraní páteř několik lidí a často bohužel končívají na invalidním vozíku.
  • Noční koupání je velmi nebezpečné, neboť za tmy ve vodě nevidíte svoji ratolest a navíc i vy snadno ztratíte orientaci.
  • Dávejte si pozor při pohybu v blízkosti břehů. Mohou být podemleté nebo může dojít k uklouznutí a pádu do vody. Hrozí pak nebezpečí těžkých zranění, uvíznutí a utonutí.
  • Koupání v hodně prudce tekoucí řece je velmi riskantní.
  • Plavejte jen ve vyznačeném prostoru. Za bójky byste se neměli pouštět. Pokud se chcete vydat dál od břehu, měla by vás doprovázet lodička.
  • Jste-li na dovolené u moře, neplavte příliš daleko, ani vy, ani již starší děti, obzvlášť když jsou velké vlny.
  • Pokud děti plují na loďce, měly by vždy nosit výrazně barevné nafukovací vesty.
  • Děti starší 14 let a dospělí by měli znát základy první pomoci, pokud dohlížejí na malé dítě v blízkosti vody. Často se dá zabránit smrti či trvalým následkům poškození mozku, poskytne-li se dítěti první pomoc včas.
  • Pokud se přihodí nějaké neštěstí nebo nehoda, důvěřujte členům vodní záchranné služby, poslouchejte jejich pokyny a nepřekážejte jim v práci.

************* SKVĚLÉ TIPY NA HRAČKY K VODĚ NAJDETE  ZDE *************

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz

11.7.2019

Hry na dovolenou i na cesty

„Kdy už tam budem?“ Tak tuhle otázku známe snad každý. Chcete-li se jí vyhnout, zkuste naše tipy na hry, které děti zabaví a cesta vám při nich uteče.

Zkuste naše tipy na hry, které děti zabaví a cesta vám při nich uteče.

S hrami uspějete i na dovolené při odpočinku na pláži nebo při čekání v dlouhé frontě na vstupenky do hradů a zámků… Prostě všude tam, kde by se vaše děti nudily.

Jaká pohádka?

Položte otázku: „Proč máš tak velké uši?“ a dítko musí uhádnout, do které pohádky věta patří. Pokud je dítě malé, můžete mu dát varianty, ze kterých musí vybrat správnou. Můžete také pohádku popsat: „Je tam domeček, v něm velký stůl se sedmi židličkami, sedmi mističkami, sedmi hrníčky…“ – a pokračujete, dokud dítě nepřijde na to, o jaké pohádce mluvíte.

Cestovní abeceda

Cílem je posbírat celou abecedu ukazováním z okna na takové objekty, které začínají písmeny abecedy. Je ovšem třeba sbírat je ve správném pořadí. Lze hrát jako soutěž jednotlivců, ale větší zábavou je, když zapojíte všechny do týmové snahy.

Škrtaná

Než vyrazíte na cestu, vytvořte si seznam asi dvaceti objektů, které můžete během cesty vidět: řeka, vlak, policista, zvířata, barva auta… Dejte každému hráči kopii seznamu. Jakmile hráč uvidí některý z objektů na seznamu, oznámí to nahlas a škrtne ho ze svého seznamu. Ostatní hráči si ho ze svého seznamu v tu chvíli škrtnout nemohou a musí počkat, zda ho uvidí někde jinde. Seznam můžete vytvořit i na dovolené a děti hledají objekty během ní. Vítěz je ten, který má největší počet přeškrtnutých objektů.

Poznávací značky

Každý hráč si předem zvolí 5-10 dvoumístných čísel, která si zapíše. Pak se snaží najít tato dvojčíslí na poznávacích značkách projíždějících aut. Zvolené dvojčíslí může být součástí vícemístného čísla na poznávací značce.

Řetěz slov

První hráč řekne písmeno „A jako auto“. Druhý hráč zopakuje „A jako auto“ a pokračuje „B jako býk“. Třetí hráč zopakuje písmena i slova „A i B“ a přidá „C jako cibule“. Čím dále se dostáváme ve hře, tím složitější a náročnější je si slova pamatovat.

Společný příběh

Na vymyšlení příběhu se postupně podílejí všichni hráči. Varianty: 1. Každý hráč přidává jen jedno slovo. 2. Každý mluví po určený čas nebo se rozhodne přestat, kdy sám chce. 3. Každému hráči je přidělen jeden předmět, který najdete u sebe (klíč, tužka, náušnice…). Tento předmět pak musí zmínit ve své části příběhu. 4. Shromážděte více předmětů, na které vidí všichni. Cílem je, aby byly postupně všechny předměty zahrnuty do společného příběhu.

************* SKVĚLÉ TIPY NA CESTOVNÍ HRAČKY MŮŽETE  NAJÍT ZDE *************

MAGNETICKÉ
VĚDOMOSTNÍ
KREATIVNÍ

 

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz

25.4.2019

Jak snadno zaplatit objednávku kartou ve 2 krocích?

Sestavili jsme pro Vás mininávod - Jak snadno zaplatit objednávku kartou na našem e-shopu www.pexik.cz
Tak vzhůru do toho!

 

KROK Č.1: VYPLNĚNÍ ÚDAJŮ

ČÍSLO VAŠÍ KARTY:

  • Opiště číslo Vaší karty na přední straně. (karta MASTER CARD má 16 místné číslo) šipka č.1
     

PLATNOST KARTY DO:

  • Opište datum z Vaší karty, které je pod číslem karty. šipka č.2

     

OVĚŘOVACÍ KOD:

  • Najdete ho na zadní straně Vaší karty u podpisového proužku. šipka č. 3

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

KROK Č. 2 REKAPITULACE PLATEBNÍCH ÚDAJŮ A JEJICH POTVRZENÍ

  • Pokud údaje souhlasí, klikněte na tlačítko Zaplatit.

 

OBAZOVKA OVĚŘUJE, ZDA PLATBA PROBĚHLA ÚSPĚŠNĚ

OBJEDNÁVKA BYLA ÚSPĚŠNĚ ZAPLACENA.
TEĎ UŽ SE MŮŽETE TĚŠIT NA VAŠÍ OBJEDNÁVKU :)

20.3.2019

Už jste viděli náš 1. Unboxing?

Už jste viděli, co všechno se ukrývá v krabici naučné hračky - Hra školou® - SPRÁVNÝ ČAS? 
Ne? Tak rychle koukněte ať vám nic neuteče :)

 

18.2.2019

Deskové hry

Hrajte s dětmi pravidelně deskové hry a nejen děti, ale i vy si zlepšíte paměť, zrychlíte úsudek, nabudíte se k plnější soustředěnosti i kreativitě.

Hry mají pro děti v každém věku jiný význam. Předškolní děti si užijí hlavně zábavu, ale zároveň se učí dodržovat pravidla, vyrovnávat se s prohrou nebo myslet kreativně, rozvíjejí si tak schopnost soustředění i sebeovládání.

Co je desková hra?
Název „desková hra“ je často nesprávně spojován s pojmem moderní společenská hra, což však není zcela přesné, neboť ne všechny moderní společenské hry jsou deskové.
Desková hra je taková, ve které je průběh hry realizován na herním plánu. Zatímco u klasických deskových her máme pevně daný herní plán, u moderních deskových her se často setkáváme s variabilním herním plánem. Nejznámějšími deskovými hrami jsou Dáma, Člověče, nezlob se!, ve světě známé jako Ludo, a Šachy. Z moderních deskových her patří mezi nejznámější hra Monopoly.

Dlouhá historie
Deskové hry mají velmi dlouhou historii, provázejí nás více než 5000 let. Objevovaly se už ve starých civilizacích, což dokazují archeologické nálezy a obrázky na zdech. Nejstarší dosud hraná hra je nejspíše asijská hra Go. Konkurovat jí můžou snad jen africké mankalové hry. Existují ovšem archeologické nálezy ještě starších her, ke kterým se ovšem nedochovala žádná pravidla. Jedny z nejstarších byly objeveny v Egyptě, pocházejí z období 3500 let před naším letopočtem. Také ve starověkém Řecku a Římě byly deskové hry velmi oblíbené.
Do Evropy se dostaly díky křížovým výpravám do Svaté země. Hrály se zpočátku především ve šlechtických sídlech, později se i přes zákazy, které je možno dodnes najít ve starých městských výnosech i zemských zákonech, rozšířily do měst a na venkov.
Jedním z prvních, kteří pochopili účinek hry, byl Jan Amos Komenský. Zastával se nejen šachů, které měly mezi ostatními hrami výjimečné postavení, ale i vrhcábů. Jejich obrázek dokonce zařadil do Světa v obrazech.
V současné době prožívají deskové hry obrovský rozkvět. Ke klasickým deskovým hrám jako jsou Šachy, Dáma, Člověče, nezlob se, Mlýn apod., přibyly další moderní deskové hry, které se těší velké oblibě.

Zdroj: web - www.vseohrackach.cz

7.8.2018

Proč jsou pro děti pohádky důležité?

Maminko, tatínku, přečti mi pohádku. Ozývá se u vás každý večer před spaním tato věta? Děti pohádky milují. Ve světě fantazie se totiž cítí jako doma, protože jim dává prostor pro sny a představivost.

Některé pohádky chtějí slyšet opakovaně snad každý den. A velmi hlídají, jestli je každé slovo řečeno přesně tak, jak má být. I my dospělí se rádi vracíme k pohádkám z dětství a nostalgicky vzpomínáme na příjemné chvíle, kdy nám maminka, tatínek, babička či dědeček předčítali pohádky.

  • Pohádka má v životě dítěte velký význam. Poslech pohádek rozvíjí dětské vnímání, fantazii a empatii dítěte. Díky tomu se obohacuje slovní zásoba, kreativita a sociální dovednosti dítěte. Každá pohádka má v sobě ukrytý význam. Děti se přirozeně dozvídají, že ve světě jsou neustále pospolu dobré a zlé síly, láska a nenávist, pravda a lež. A zlo je nakonec vždy po zásluze potrestáno.
  • Pohádka je obrazem života. V dospělosti nám pohádky připadají děsivější, než když jsme byli malí. Ano, pohádky nevyprávějí o ráji na zemi, děje se v nich ale vše, co život přináší. Lidé chudnou, stonají, umírají, také žárlí, kradou a jinak selhávají, a na druhé straně si také pomáhají a milují se. Nakonec bývají pohádky optimistické a mají jasné poselství, odpovídající lidovým příslovím. Odkud všichni známe: Bez práce, nejsou koláče. Kdo jinému jámu kopá, sám do ní padá…?
  • Pro děti je důležité, že se pasáže o zlu nevynechávají, i když v nich občas vyvolávají pocity úzkosti, ale jen tak může vyniknout dobro. Proto by měli malé děti číst pohádky se svými rodiči či prarodiči, prostě s někým, u koho se cítí v bezpečí. S dítkem si o situaci povídejte, jak se cítí, co si o tom myslí, jak by se zachovalo…
  • Vyprávějte, čtěte. S vypravováním pohádek dětem můžete začít brzy. Dítěti stačí poslouchat melodii vašeho hlasu a tím vnímá i naladění pohádky. Samo dítko o pohádky obvykle začne jevit zájem až někdy mezi třetím a čtvrtým rokem věku.
  • U většiny dětí se čtením pohádek podporuje schopnost naslouchat, zůstat v klidu, koncentrace a trpělivost, což je velmi důležité při jejich pozdějším nástupu školní docházky. Děti se učí mít vztah ke knihám, školáci, kteří se se čtením seznámili už v předškolním věku, nemají z knih a čtení samotného takový strach.
  • Čtená, nebo zfilmovaná pohádka? V poslouchané pohádce je důležité zejména to, že různé jevy, a to třeba i ty negativního rázu, jsou zakryty symboly. Děti si postavy přestavují v takové podobě, která je pro ně zvládnutelná a není natolik strašidelná, jako tomu může být v případě zfilmovaného nebo hraného příběhu. U zfilmované pohádky se symbolická rovina příběhu přesouvá více do reality a pohádka tak ztrácí svůj ochranný plášť těchto symbolů, a tím do jisté míry i své kouzlo. Dítě pasivně přijímá informace a nemusí je dále zpracovávat.

Zdroj: web - Vwww.vseohrackach.cz

17.4.2018

Jak zapojit děti do domácích prací II. část

Zadávejte domácí práce s ohledem na věk dítěte, na jeho schopnosti, školní i mimoškolní povinnosti. Není dobrý nápad osvobodit dítě od prací s tím, že „toho má hodně“. Ale na druhou stranu mu musí zbýt alespoň chvilka volna.

  • Malé děti vám mohou podávat kolíčky a dávat je na prádlo, zametat smetáčkem nebo dávat těsto do formiček.
  • Předškolní děti by měly být zvyklé na uklízení svého pokoje. Mohou vysávat, párovat ponožky, třídit a skládat vyprané prádlo, utírat nádobí, vyklidit myčku nebo prostřít stůl.
  • Školáci už zvládnou náročnější práce, jako je např. mytí umyvadla a vany, mytí nádobí, utírání prachu, a také mohou pomoci v kuchyni. Při škrábání brambor, krájení dětským nožíkem, válení těsta válečkem, obalování řízků nebo strouhání budete mít děti při vaření u sebe, získáte nad nimi kontrolu a můžete jim také vštípit pár základních pravidel o vaření.

S čím vám mohou malí pracanti pomoci na zahradě?

  • Zametání chodníku s malou lopatkou a košťátkem.
  • shrabování listí dětskými hrabičkami nesmí chybět ani dětské kolečko, do kterého listí naloží a převezou na určené místo.
  • Sázení cibulek je práce, kterou děti zvládnou s vaší minimální pomocí.
  • Zalévání je pro děti nejzábavnější hra s vodu.
  • sklízení úrody je dobré naučit děti rozlišit zralé a nezralé plody.
  • Sekání trávníků je pro děti jako magnet. U této činnosti ale veliký pozor! Malému zahradníkovi můžete pořídit dětskou plastovou sekačku a má o zábavu postaráno

Zdroj: web - Vwww.vseohrackach.cz

6.4.2018

Jak zapojit děti do domácích prací I. část

Děti bychom už odmalička měli zvykat na to, že doma mají také povinnosti. Při vykonávání domácích činností si děti uvědomí, jakou námahu je třeba na ně vynaložit, proč je třeba je udělat, a navíc v nich tato činnost podporuje např. vytrvalost, trpělivost, odpovědnost a vědomí povinnosti.

S domácími pracemi začněte co nejdříve. Dítě okolo 3. roku láká všechno, co dělají dospělí. Chce pomáhat a chce to dělat doopravdy, ne jen jako. Využijte jeho pomoci, s vyšším věkem se tento zájem vytrácí. Ze začátku vám bude asi pomoc dítka spíš přidělávat práci a zdržovat. Je pomalé a musíte na něho dohlížet, neodhánějte jej ale od práce, stojí za to vydržet.
Vybírejte takové práce, které dítě zvládne a zároveň ho baví, nebo z ní není vyloženě otrávené. Vaše instrukce musejí být jasné, doslovné a nesmíte jich dávat moc najednou. Pokud nechce dělat jednu věc, nenuťte jej, ale dejte mu na výběr, jestli bude raději vysávat nebo třeba pravidelně umývat nádobí.
Děti mají rády pravidelnost a řád. Domluvte se s dítkem na nějakém úkolu, který bude vykonávat denně a bude ho mít na starosti. Například krmení domácího mazlíčka.
Nezapomeňte dítko na konci vždy pochválit, jak je šikovné. Bude se mu lépe pomáhat a práce v domácnosti se tak pro něho stane samozřejmostí.
Někdy si dítě o činnost řekne samo. Jestliže ho zaujme natolik, že ji chce vykonat, i když vám se to zrovna nehodí, neodrazujte ho, a pokud to bude možné, nechte ho práci vykonat.
Když se něco nepovede, nehubujte ho, vysvětlete mu, kde udělalo chybu, a napravte to společně. Důležitá je i důslednost. Pokud si práci půjdete raději udělat sami, než abyste poslouchali „brblání“ vaší ratolesti, pak dítě velmi brzy pochopí, jak na to, aby nemuselo nic dělat. Nedělejte ani výjimky kvůli televizi nebo jiným maličkostem, naučíte ho tak, že je nejdříve práce a potom zábava.

Zdroj: web - Vwww.vseohrackach.cz

20.3.2018

Vítáme jaro s překvapením pro všechny

Dnes je 1. jarní den!

Velikonoce jsou za dveřmi, a i přes velké přípravy nových her, jsme si našli čas na malé jarní překvapení.

Při pohledu z okna počasí připomíná spíše zimu, a tak jsme si řekli, že by to chtělo něco pro rozveselení.

Vytvořili jsme veselou jarní tapetu do vašich telefonů.

Můžete si jí stáhnout níže.

Věříme, že Vás i vaše děti jarně a vesele naladí :)

Tapetu v nižším rozlišení stahujte ZDE
Tapetu ve větším rozlišení stahujte ZDE

19.2.2018

Jak hodnotí hru HALTA MATLA časopis JUNIOR (21.STOLETÍ)?

V oblíbeném časopise JUNIOR (21.století) si proklepli naší komunikační hru HATLA MATLA. Jak hodnocení dopadlo? Stojí za to jí vůbec hrát? Čtěte následující recenzi!

Recenze hry Hatla Matla časopis JUNIOR

 

9.10.2017

Jak pomáhat dětem s učením? Několik tipů na hry.

Zahrajte si s dětmi hry, u kterých si mohou procvičit svou paměť, pozornost, slovní zásobu a zároveň si je také otestovat.

SLOVA:
Na začátku každého kola řeknete jedno písmeno a počet písmen. Např. ,,B7´´ a hráči se snaží napsat co nejvíce slov začínajících na B a mající 7 písmen - babička, brambor, broučči...

ČÍSLA:
Napište pod sebe několik čísel. Ke každému číslu musí dítě vymyslet co nejvíce asociací. Např. ,,4´´ - 4 roční období, 4 nohy u židle

ČTENÍ Z KNIHY
Čtete dětem pohádky na dobrou noc? Domluvte si předem slovo, které až v pohádce uslyší, zvedne ruku, tleskne, pískne... Postupně můžete zařazovat i velmi podobná slova nebo zdrobněliny

CHYBA V PŘÍBĚHU
Vyprávějte dítku krátký příběh (předem si ho zapište). Při druhém čtení udělejte záměrně ,,chybu´´, změňte obsah nebo slova. Děti musí přijít na to, kde jste chybu udělali.

HRAČKY DLE VELIKOSTI
Dítěti předložíte 3-5 hraček (větším můžete i více kusů), které srovná do řady podle velikosti. Pak hračky zakryjte a dítě se snaží vyjmenovat všechny hračky, jak šly o sobě.

ŘEKNI TO JINAK
Říkejte dětem krátká spojení, které musí říct jinými slovy se stejným významem. Např. Malý dům je ... Domeček

RÝMOVÁNÍ
Jedno z dětí řekne slovo a ukáže na jiného hráče, ten má za úkol do určitého časového limitu vymyslet na dané slovo rým. Pokud se mu to nepodaří, má trestný bod. Slova se nesmí opakovat.

MYSLÍM SI SLOVO
Úkolem hráče je odhalit slovo, které si myslíte. Vybírejte věci, které dítě dobře zná. Např: Myslím si slovo, které začíná na ..s´´ a končí na l (stůl). Myslím si slovo, které začíná na písmeno ,,p´´ a má 5 písmen (penál). Myslím si slovo, které má šest písmen a prostřední slabika je ,,bu´´ (tabule).
 

Zdroj: časopis - Vše o hračkách

16.8.2017

Učíme se i o prázdninách

O prázdninách můžete opakovat učivo lehkou a nenásilnou formou. Během léta je bezpočet příležitostí k rozvíjení, stačí využít situace každodenního života.

O prázdninách můžete opakovat učivo lehkou a nenásilnou formou

Věnujte se s dítětem všemu, co ho zaujme a na co se začne ptát, i když nám může téma připadat na hony vzdálené jakémukoli učivu. Když budete spolu s dítkem přemýšlet nad tím, proč je něco tak a co by bylo, kdyby to bylo jinak, vedete dítě k tomu, aby se samo ptalo a hledalo různá řešení. Rozvíjíte tak jeho myšlení, tvořivost, podporujete jeho samostatnost a sebedůvěru.

  • Zábavné a nenápadné letní „opáčko“.
    Jedete-li na výlet, nechte děti vyměřit místo na stan nebo na hřiště. Zadejte jim, aby spočítaly, o kolik Kč se vyplatí rodinné vstupné oproti samostatným lístkům. Paměťové schopnosti procvičí každá nově naučená písnička od táboráku. Tyto letní výlety můžete spojit i s lekcemi dějepisu nebo zeměpisu. Veďte děti, aby si zážitky z prázdnin dokumentovaly. Ať si vedou deníček nebo třeba fotografují. Pokud je to bude bavit, mohou zpracovat „rodinnou“ knihu. Na procházku do lesa nebo na louku s sebou můžete vzít atlas rostlin nebo hub a pokusit se rostliny a houby rozpoznat.
    Doma na zahradě je nechte spočítat, kolik vody je třeba na naplnění bazénku, během nákupu postupně sčítat ceny věcí v košíku. Hlavičku vašich ratolestí nemusíte nechat zahálet ani při obědě: kolik kdo snědl meruňkových knedlíků, kolik knedlíků snědli v průměru mužští členové rodiny a kolik holky a při vaření si společně procvičte převody jednotek. Kolik mililitrů se vejde do litru?
    Chyby neberte nijak zvlášť vážně, a netrestejte školáky za jejich vědomostní nedostatky. Takové letní učení, ať už v jakékoliv podobě, je hodnotnou investicí do budoucna.

 

  • Hry jsou také učení. Pomocí různých příkladů, pexesa, kvarteta, šachů a všech dalších společenských her pěstujete v dětech vůli, odpovědnost k vlastním znalostem a chuť ke vzdělávání, které není jen předmětem školy, ale celého života.

 

  • Nic se nemá přehánět. Pozor na prázdniny plné náročných poznávacích dovolených, prázdninových táborů s intenzivní výukou cizího jazyka nebo programování, sportovní soustředění… Takto strávené prázdniny mohou dítě zahltit množstvím vjemů a informací, které nezvládne zpracovat, takže výsledkem může být únava nejen fyzická, ale především psychická. Dopřejte dítku i nějaké to prázdninové lelkování.

 

  • Příprava na školu hravě. Opakování školního učiva se v posledním týdnu prázdnin spíše nedoporučuje, děti by si měly prázdniny užít do poslední chvilky. Společně si prolistujte knihy, zopakujte základy např. změnou rolí. Děti se stanou učitelem, který vysvětlují třeba pravopis „zapomnětlivému“ tatínkovi. Doučování a práce s učebnicemi jsou ve druhé polovině vhodné maximálně pro žáky, které čekají opravné zkoušky.

 

  • Dětem, které ale mají zájem a chtějí si číst a listovat v učebnicích či řešit matematické úkoly, nebraňte, ale dohlédněte na to, aby i ony měly dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

 

  • S budoucím prvňáčkem si o škole povídejte, můžete se na ni zajít i podívat, povyprávět si, kde se bude přezouvat, kde jíst, jak dlouho trvá vyučovací hodina a přestávky. Starším dětem připomeňte kamarády a kamarádky, oblíbené kroužky, cokoli, co je baví a na září je natěší.

Zdroj: Vše o hračkách

31.7.2017

Kovová stavebnice MALÝ KONSTRUKTÉR - známá koncepce, která jde svou cestou

Kovové stavebnice mají velmi dlouhou historii. Jejich cesta začala o celých 61 let dříve než známá plastová stavebnice Lego . Kovovým stavebnicím předcházely dřevěné skládačky. První kovové stavebnice se objevily v Německu v roce 1888. V Čechách (tehdejším Československu) se první kovová stavebnice se šroubky začala prodávat ještě před 2. světovou válkou. Stavebnice Malý konstruktér vznikla před 3 roky ve vývojovém oddělení firmy Alexander ve Gdyni a hned v následujícím roce získala prestižní ocenění Hračka roku v Polsku.
"Malého konstruktéra" do českých  a slovenských obchodů a velkoobchodů dodává výhradně firma Pexi - distributor her a hraček.


Malý konstruktér jde jinou, sobě vlastní cestou stavebnicových setů a vylepšení, než jaké známe z jiných kovových stavebnic. Posouvá stavění o stupínek výše. Namísto seskupování více modelů do jedné krabice (3v1, 4v1, 10v1), za poměrně vysoké ceny, je Malý konstruktér specializovaný na jednotlivé modely. Díky tomu je cenově výhodný, při zachování vysoké kvality. Zkušenosti totiž ukazují, že děti si obvykle složí z jednoho balení stavebnice pouze jeden model, ten, který si nejvíce oblíbily a je jim líto ho rozebírat a stavět nový. Takže se nakonec kupují další balení stavebnic kvůli nové hračce. Toho se Malý konstruktér vyvaroval. Z každé krabičky složíte jeden dokonalý model a v balení vždy najdete přesně to co potřebujete pro jeho sestavení. Děti nemusí rozebírat již dokončený výtvor a mohou si s ním stále hrát.  Díky tomu jeden model vychází cenově až o cca 20-30% levněji. Za každé dva modely stavebnice si vlastně mohou pořídit třetí "zadarmo".

A že je opravdu z čeho vybírat! Rodina stavebnic se za 3 roky rozrostla na pěknou partičku. Zjednodušeně lze shrnout sady Malý konstruktér takto:
- 2 (nebo 3) věkové skupiny: od 6 let a složitější od 8 let (a tatínkové :-)
- 3 velikosti modelů: S, M, L
- 8 různých oborů: Silničáři, Automobily, Farmáři, Stavitelství, Armáda, Záchranné sbory, Letectví, Retro modely
- 36 dostupných modelů

Malý konstruktér je vybaven lepšími šroubky s hlavičkami pro imbusový klíč, se kterým se snadněji dotahuje. Možná si vybavíte zapeklité situace s tradičními stavebnicemi, kdy šroubovák neustále sjížděl ze šroubku, až se drážka v hlavičce celá "vyžvatlala" a nešlo již spoj vůbec dotáhnout.
Malý konstruktér je vhodně doplněný také plastovými dílky, které mají velkou flexibilitu a dodávají konstrukcím realističtější vzhled.  

Přínos jakýchkoliv kreativních sad a kovových stavebnic pro dětskou fantazii a motoriku je nesporný. Stavebnice Malý konstruktér navíc rozvíjí také technickou zručnost, logické myšlení a vztah k technice. Mnoho rodičů ocení, že si děti také budují sebevědomí, a jsou pyšní na vlastnoručně vyrobené modely.

Až budete zase přemýšlet čím obdarovat svého více či méně manuálně zručného potomka, vzpomeňte, že Malý konstruktér je nejlepší dárek pro kreativní děti.
Pokud by někoho opravdu trápilo, že nemůže stavět více modelů z jedné sady, nezoufejte. Alexander připravuje dodatečné plánky na stavění, které budou zveřejněné ke stažení na internetových stránkách.

Všechny sady Malého konstruktéra budou v prodeji v obchodem během června a července. Informace najdete na www.alexadner-hry.cz a www.pexi.cz

26.4.2017

Recenze na hru Matematický závod-velký

Nová recenze ze série naučných her Alexandr je tady!
Podívejte se, jak tuto hru hodnotí odborníci z DeskoveHry.com.

Více informací po klidnutí na obrázek

 

14.2.2017

Rozhovor s Magdalénou Urbanovou

Příjemná a skromná. Tak publikum hovoří o talentované zpěvačce Magdaléně Urbanové, která vystupuje se svojí kapelou Duna Band, s níž nedávno vydala první CD s názvem „a jedeééém…“ plné jejích autorských písní.

Je také sólistkou Orchestru Karla Vlacha a po osm let byla vokalistkou Marie Rottrové. Ve svých denních plánech má ovšem vyhrazeno hodně času i pro rodinu se dvěma dětmi.

Rozhovor s Magdalénou Urbanovou

Od mala zpíváte. Chtěla jste být vždy zpěvačkou, nebo jste měla i jiné sny?

Od malinka jsem zpívala a hrozně si přála hrát na klavír. Rodiče mi tento sen splnili, když mi ve 3 letech koupili krásné křídlo, které mám dodnes. Docházela jsem u nás v Letohradu na hodiny klavíru za Janou Kinscherovou, za svobodna Šulcovou. Měla jsem štěstí, byla totiž naše sousedka, a tak mě již v předškolním věku učila u sebe doma. Myslím, že jsem mohla uvažovat o studiu klavíru na konzervatoři, ale to bych si nesměla zlomit ruku na bruslích na našem krásném rybníce pod Tvrzí. Tehdy jsem kvůli tomu nemohla do krajského kola klavírní soutěže a pak mě to nějak přestávalo bavit. Upnula jsem se na zpívání. Rodiče mě rádi poslouchali a podporovali mě. Snů mají holky obecně asi spoustu. Spíš bych to viděla tak, že mám radost, že jsem si za jedním ze svých snů šla a vyšlo mi to. Dělat to, co vás baví, to je štěstí. A tak doufám, že mě neopustí a nebudu muset vymýšlet a naplňovat jiné, další sny.

Podporovali vás rodiče ve zpěvu?

Ano, podpora byla a je nejen ze strany rodičů, ale i sourozenců. Jsem za to ráda, protože někdy člověk potřebuje radu, vodítko. A je pro mě důležité, že mí blízcí reagují na mé výtvory. Párkrát už mi i pomohli vrátit se zpět na zem. Textovat si písničky v češtině není jednoduché. Jako nejmladší člen rodiny jsem pochopila od starších, jak je důležité „neplácat“ blbosti. Tatínkovi a nejstaršímu bratru Járovi ráda posílám nové písničky k vyjádření.

Jak vzpomínáte na své dětství? Vracíte se ráda do Letohradu, kde jste vyrůstala?

Dětství jsem měla krásné. Když jsme mluvili o té podpoře... Letohrad je pro mě místo, kam vím, že patřím. Obecně mi jsou a budou občané Letohradu „rodinou“. Teď žiju v Černíkách a stále cítím tu vnitřní, lidskou sílu Letohradu. Od malinka mě tam spoustu lidí sledovalo a mělo rádo za to, že zpívám. A tu podporu letohradských občanů cítím strašně moc, i v té Praze, kde nikoho v podstatě nezajímáte. Dětství také bylo dost emotivní, jak už to tak u zpěváků bývá. Když jsem babičce na pohřbu zazpívala Ráj Daniela Hůlky, začala jsem pak zpívat po pohřbech. Pro mě to nebylo jednoduché. I má minulost mi do dětství vtáhla přecitlivělost větší, než bych chtěla, a tak jsem si tyhle věci brala. Nicméně se mi to vyrovnávalo svatbami v obřadní síni Letohradu, kde jsem to měla moc ráda a kam mě vlastně přivedla také Jana Kinscherová.

Jaké byly vaše nejoblíbenější hračky v dětství a zůstala vám některá dodnes, abyste ji mohla předat svým dětem?

Zásadní „hračkou“ byl pro mě ten klavír, který jsem dostala. Ten mám teď doma v Černíkách v obýváku, skládám u něj písně – a nejsem sama. Hrát na klavír baví i Honzíka s Mariankou. Také vím, že jsem si od Ježíška přála hodinky a kočárek. Hodinky mám pro dcerku schované, i když nevím, zda o ně bude stát, a kočárek „můj krásnej“ - s tím Marianka drandí po vsi.

Měla jste v dětství nějakou svou kultovní postavičku z pohádky nebo večerníčku?

Měla jsem moc ráda Včelku Máju. A z večerníčku u nás vedly Krkonošské pohádky. Na tento večerníček jsme se dívali všichni, celá rodina včetně rodičů.

Máte dceru Marianku a syna Jeníčka, podle čeho pro ně vybíráte hračky? Myslíte si, že je současná nabídka hraček pestrá a je z čeho vybírat?

Marianku hračky tak moc nezajímají ve smyslu, že by něco chtěla. Když jsme někde mezi hračkami, chová se, jako bychom byli v dětském koutku. Všechno by vyzkoušela. Motorku by zkusila, kočárek povozila, ale domů s sebou zatím nic nechce. Jinak tedy ano, pestré to děti dnes opravdu mají. V podstatě z každé pohádky, do které se zamilují, hned máte k mání všechno – hračky, školní potřeby, drogerii, oblečení... Je to hezké, mně samotné se spousta věcí líbí. Mám ráda dřevěné hračky všeho druhu. Přesto, jsme tak nějak zahlcení a někdy si říkám, jak nám s bráchou stačilo vyrobit si kuši s kolíčkem a lítat po zahradě. Jsem zvědavá, zda na takové věci u nás někdy dojde. Jsem ráda, že Honzíkovi, zdá se, postačí málo. Miluje traktory, auta a hlavně hrozně rád maluje. Nejen temperami, ale zkoumáme a objevujeme různé druhy fixů a zvýrazňovačů. V tom ho podporujeme. Maluje hezky a v podstatě pořád.

Jak spolu nejraději trávíte volný čas?

Volný čas trávíme na zahradě. Tam je stále spousta práce. Děti musí „nasát“ všechno to, co je třeba. Díky tatínkovi bude Honzík zřejmě kutil. Umí použít kladivo a hřebíky, aku vrtačku. Marianka to, co vyseju v zahrádce, zase vyhrabe… Je to legrace. Myslím, že je Honzík rád, když ho k takovým věcem pustíme. Aspoň tak potom věci a práce na zahradě nejsou pro děti otravné. Bavíme se, chodíme mezi děti si hrát, opékáme buřty…

I váš manžel se pohybuje v hudební branži. Je tedy pravděpodobné, že děti budou mít k hudbě předpoklady. Myslíte si, že se vydají tímto směrem?

Honzík zpívá moc pěkně. Má krásný, čistý a milý hlásek. Ale nemyslím si, že by se tím směrem vydal. Jenže nikdy neříkej nikdy. A Marianka, ta je akční. Hrozně chce hrát na piano, do toho haleká. Poslední dobou se to vylepšuje. Někdy nás pobaví, někdy se rozplýváme, že je roztomilá. U té bych i věřila, že ty sklony tam jsou. Ani jednoho od toho nemíníme odhánět, ale vést je k tomu také nebudu. Budou muset sami chtít. Vlastně bych byla asi radši, kdyby si našli jiné profese.

Jste hodně aktivní ženou, koncertujete se svou kapelou Duna Band, s níž jste také nedávno nahrála svou první autorskou desku „a jedeééém…“. Vystupujete s orchestrem Karla Vlacha na společenských událostech, staráte se o domácnost a hlavně se věnujete svým dvěma dětem. Zbývá vám nějaký čas na novou vlastní tvorbu? Můžeme se do budoucna těšit na další desku?

S mojí tvorbou je to těžší. První deska vznikla poměrně nezvykle rychle. Jak jsem dlouho psát chtěla a nešlo mi to, tak pak najednou přišlo nějaké zvláštní políbení asi deseti múz a za měsíc a půl jsem si složila 11 písní na své první autorské CD. Použila jsem jen sebe sama. Každá píseň vychází ze mě. Každá obsahuje nějaký můj příběh, pocit a názor na to, co mě v životě potkalo nebo s čím se běžně setkávám. Člověk se ale tak nějak vypíše. Tak teď už hodně přemýšlím o tom, o čem by píseň měla být, když mám chuť si sednout ke klavíru. Nové písně mám, tedy písně, které na desce nejsou, ale už je mnozí slyšeli. Jsou to písně, které vznikly v období před mým koncertem v Letohradě v listopadu 2015. Troufám si o sobě říct, že potřebuji motivaci. S dvěma raubíři, co tu okolo mě neustále poletují, není moc prostoru skládat a mít klid na „smysluplný“ text. Často z mého nadšení u klavíru není nic. Ale na druhou desku se těším a myslím, že nebude dlouho trvat a ten čas realizace přijde.

Je tu léto a s ním i dny plné sluníčka a tepla. Máte nějaké plány, jak budete letos trávit dovolenou?

Já, která bytostně nemám ráda zimu, si sluníčko užívám. Takže mi začíná krásně období, kdy se probouzím, po zimě se ke mně vrací energie, díky níž zvládnu vše, co zvládnout chci. Určitě si uděláme výlet v ČR. Honzík má rád lodě. Tak určitě pojedeme někam k vodě, kde si budou moci ti dva „vodáci“ hrát v kánoi na indiány. My jsme s rodiči jezdili každý rok někam pod stan, do kempů. Vařili jsme v kotlíku. Mám to moc ráda. Člověk přejímá z dětství vše, co měl rád. Nikdo nechce zapomenout na to, co ho v dětství bavilo a naplňovalo, a tak v tom pokračuje a předává to zase svým dětem. Jinak se, sice bez dětí i manžela, podívám v červenci do Běloruska, kde se zúčastním 25. ročníku Dne české kultury ve Vitebsku. Poprvé poletím letadlem, z čehož jsem více než v rozpacích. Pokud se ve zdraví vrátím zpět, myslím, že cestování budu mít prozatím dost.

Foto: Martin Polák, archiv Magdalény Urbanové

Zdroj: Vše o hračkách

31.1.2017

Jak se hraje... Pexeso pro uši

PEXESO PRO UŠI

Princ Ivan nemůže spát. Včera v noci na plese poznal princeznu, která byla krásná a chytrá. Nějakou chvíli spolu tancovali. Jenže jak tajemně přišla, tak i zmizela, ani na jméno se jí nezeptal. A teď ji touží najít, ale jako jedinou stopu má vzácné kuličky, kterými byly zdobeny její šaty. Při každém pohybu totiž dělaly takový zvláštní zvuk.Pexeso pro usi_box

Panovník tedy nakázal všem služebným a poddaným, aby přinesli všechny látky, které by se tomuto tajemnému materiálu mohly podobat. A tak vznikla dětská hra Pexeso pro uši, ve které najdete hromádku šestnácti chrastivých krychliček, barevnou kostku a také pestrobarevnou hrací desku. Kromě toho, že při pohybu vydávají různé zvuky, můžete na jedné z jejich stran najít také barevnou plošku – podle ní vytvoříte z kostek osm párů.

Ale účelem hry je dvojice najít ne podle barvy, ale podle vašeho sluchu! Stačí pouze náhodně rozestavit krychličky na stůl a můžete hrát. V každém tahu hráč zachrastí jednou kostkou, a pak se k ní pokusí najít do páru druhou. V případě úspěchu si obě kostky vezme k sobě. Pokud se mu to nepodaří, je na řadě soupeř. Hledání pokračuje tak dlouho, dokud všechny kostky nemají svého majitele.

Pexeso pro usi_prislusenstviPokud by se některým starším hráčům zdála popsaná varianty hry příliš jednoduchá, Pexeso pro uši  pro ně  obsahuje ještě jednu těžší a záludnější variantu. V této situaci hráči rozestaví zvukové kostky na desku na barevné čtverce a hod barevnou kostkou za ně vždy na začátku tahu určí, kterou kostku musí vzít do ruky. Nyní je pouze na jejich zvukové paměti nebo štěstí, aby k ní našli tu druhou, která má stejný zvuk.

Pexeso pro uši je zajímavá variace na pexeso, ve které do hry vstupuje náš druhý smysl – sluch. A pamatovat si obrázek nebo barvu je mnohem jednodušší než zvuk. V krabičce je celkem osm různých zvuků od úplně jemně sypkého až po nepříjemně rachtavý, a jsou od sebe dobře rozlišené. Hra poskytuje všem zájemcům trénování paměti skvělým a netradičním způsobem, navíc podporuje u dětí také motoriku.

A třeba při svém hledání narazíte i na zvuk, který hledal náš princ Ivan z vyprávění. Pokud by se vám to náhodou podařilo, nezapomeňte mu to dát vědět dopisem na adresu Ivan Radinsky, Princátkov 149, Království. K němu se totiž bohužel hra Pexeso pro uši nedostala, takže všechna práce zbyla na vás.

Naučná hra Pexeso pro uši (Alexander), pro 2-3 hráče od 5 let
Distributor: Pexi s.r.o.Popisovanou hru najdete ZDE

20.12.2016

Jak se hraje... Evoluce - O původu druhů

EVOLUCE O PŮVODU DRUHŮ

Povídá jedna ryba druhé: Podívej, mně už to ve vodě nebaví, nepůjdeme se projít na souš? A tak se to poprvé stalo. Ryba se nemotorně vyplazila na pláž, s pomocí ploutví se pohybovala a lapala po dechu. Tady začalo dobrodružství evoluce, které můžeme společně zažít v deskové hře Evoluce - O původu druhů.

V zelené krabičce, jako je naše země, čekají nejen ryby, ale spousta dalších karet. Zvířátka už dávno vystoupila na souš a mnohé z nich tu jsou. Na kartách ale kromě obrázků zajíce nebo ptáků jsou především vlastnosti, které mohou získat. Evoluce_o_puvodu_druhu_box

Partii začneš s několika náhodně rozdanými kartami v ruce. V každém kole pak můžeš zahrát jednu kartu před sebe. Pokud ji položíš zadní stranou s ještěrkou nahoru, stane se z karty zvířátko. Nikam neuteče. Místo toho bude čekat, jak mu dál pomůžeš v lovu a to zahráním karet stranou s vlastnostmi přímo na něj. Takové zvíře se právě vyvinulo.

Už v prvním kole dostane hlad a vyžaduje jeden žeton jídla. Ze společné zásoby, kterou v každém kole určí hod kostkami, si postupně všichni soupeři berou jídlo. Ale kromě snadno dostupné stravy může tvůj predátor vyrazit na lov soupeřových zvířat. Jídlo si lze ukládat do příštích kol, další karty umožňují zlepšení rychlosti a další evoluční možnosti.

Každé nenakrmené zvířátko pak na konci tahu odchází do nebe. Na začátku dalšího tahu jej můžeš nahradit novým z ruky a dál rozvíjet nový živočišný druh a to až do chvíle, kdy dojdou karty v dobírací hromádce. V tu chvíli dostaneš body za každé přeživší zvíEvoluce_o_puvodu_druhu_kartyře a jeho vlastnosti. Pokud jsi získal nejvíce bodů, můžeš slavit vítězství.

Karetní hra Evoluce: O původu druhů je pěkná karetní hra, ve které na sebe tvorové útočí stejně jako v přírodě. Nabízí spoustu možností, jak zvířátko vylepšit, ale nakonec všechno je o té základní potřebě - o hladu. Hráči se musí o svá stvoření dobře starat a takticky plánovat vykládání karet z ruky.

Na začátku hry jste tvorem, který je rád že existuje. Podle toho, s čím ho obdaříte, můžete dostat všechny myslitelné podoby živočichů. Kombinace mohou být stejně různorodé jako evoluce sama. Chcete z nich udělat krvelačné plovoucí predátory? Není problém. Stačí jen trochu povyrůst a přidat masožravost a nechat narůst ploutve - a zubatá příšera je tu. A pořádně zubatá je i tato hra. Nenechte se kousnout, uštknout a pořádně se nakrmte. Pak vyhrajete!

EVOLUCE-O původu druhů (Pexi), pro 2-4 hráče od 12 let
Distributor: Pexi s.r.o., Stránky o hře: Popisovanou hru najdete ZDE

2.11.2016

Jak se hraje... Splašené žetonky - barvy a tvary

SPLAŠENÉ ŽETONKY - BARVY A TVARY

Vážení návštěvníci mezi pěti a osmi lety, vítejte na kolotoči barev. Vyberte si jednu barevnou sedačku, pevně se připoutejte a držte se. Jízda právě začíná! Každá správně vybraná barva, která se zastaví u stolečku, vyhraje nějaké dobré a sladké ovoce. Splasene_zetonky_BOX

Máte chuť na červená jablíčka, sladké hrušky, fialové hrozny, červené třešně, puntíkaté jahody nebo žluťoučké banány? Všechny tu máme. Jen dejte pozor, protože si můžete vybrat také nezralé. Víte, jak by měla vypadat taková zralá švestka, na které si rádi pochutnáte? Pokud ještě ne, dnes se to na barevném kolotoči dozvíte.

Splašené žetonky je název nové deskové hry, kterou vám srdečně doporučuje Moudrá sova. Uvnitř krabice naleznete hromádku karet s obrázky ovoce, kolem kterého se všechno ve hře točí. Doslova točí, protože v balení se schovávají také rovnou dvě káči.

V rozloženém stavu jsou to pouze dva zelené osmiúhelníky – jeden plný barevných trojúhelníků a druhý obrázků osmi druhů ovoce. Pokud k nim ale připojíte zelené tyčinky s oblými okraji, prostrčíte je připraveným otvorem uprostřed, dostanete opravdu káču, která se bude vesele točit, kdykoliv jí poručíte. Hru pak kromě návodu doprovází také hromádka barevných žetonů a brožurka pravidel.

Malé káče potřebuje místo, na kterém se bude ve hře točit. Přesto na stůl kolem něj musíte rozložit také šestnáct karet s ovocem. Všechny musí ležet tak, aby na ně hráči dosáhli. Nejlepší rozložení je tedy do kruhu. A uprostřed pak zůstane místo, kde mohou tančit káčata. Každý z hráčů na začátku souboje dostane šest žetonů jedné barvy. Jeho úkolem je, co nejrychleji se jich zbavit.

Jeden z hráčů roztočí posSplasene_zetonky_proslusenstvitupně nebo současně obě káči (mohou se v tom střídat nebo nechat tento úkol na jednom z hráčů). Pravý závod začíná ve chvíli, kdy se obě dotočí – ploška, kterou se dotýkají stolu, ukazuje na barvu nebo ovoce, které je výsledkem losování.

Hráči musí obě informace zkombinovat do jedné a najít odpovídající barevné ovoce na kartách na stole. Kdo na tuto kartu najde a položí na ni jako první žeton je vítězem kola. Ovšem to neznamená, že se hráč zbavil žetonu nastálo. Pokud příště, až padne stejně barevný druh ovoce, bude rychlejší někdo jiný, obsadí si kartu pro sebe a žeton se vrací původnímu majiteli. Jedině položením druhého svého žetonu na stejné místo si hráč zablokuje svoji kartu a zbaví se žetonu napořád.

Splašené žetonky jsou zajímavou hrou o barvách, ovoci a rychlosti. Všechno tohle hráči potřebují umět, ale především potřebují být rychlí. Ve chvíli, kdy se zastaví druhá káča, všichni začínají společně hledat kartu a hra je v tu chvíli opravdu napínavá.

Vydejte se i vy na výlet za malými káčátky a za hromadou ovoce. Pochutnáte si sladce na zajímavé a zábavné hře, která prověří vaši rychlost.

Naučná hra Splašené  žetonky -barvy a tvary (Alexander), pro 2-4 hráče od 5 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

5.10.2016

Jak se hraje... Logix

LOGIX

Kdo by to kdy řekl, že klíčem ke všem magickým formulím bude ovoce? Když to čaroděj Filipo poprvé objevil, málem mu zaskočilo jablko, které právě jedl. Jeho vynález byl vlastně jen dílem náhody. Jedna pecka ze švestky mu ukápla do připravovaného elixíru.Logix_BOX
Hladina najednou zrudla a zmodrala a začala vířit. Kouzelník strachy ustoupil, ale nic se nedělo. Když nakoukl zpět, byla tekutina čirá jako zrcadlo. Napil se jí a cítil se silný jako obr. V té chvíli započaly jeho experimenty s ovocem. Vytvořil kouzelnou knihu plnou formulí, ale bohužel se ztratila.
Naštěstí před několika dny se vrátil jeden výzkumník ze severu a přivezl s sebou zachovalou krabici s nápisem Logix. Povídá se, že právě v ní se ukrývají všechna magická zaklínadla. Všech šestnáct kouzel, které se podařilo zachránit je napsané na kartách v řeči kódu, v podobě puntíků.

Jenže Logix má mnohem kouzelnější obsah. Je to současně také hra. K čarování budete potřebovat také hromadu barevných kuliček v barvách ovoce. Jsou zde modré švestky, zelená jablka, červené jahody i žluté citrony. A nechybí ani herní plán, který slouží ve hře jako kotlík, v němž budete všechny přísady ve správném pořadí míchat.

Hru zahájíte umístěním černé kuličky do středu herního plánu. To je základní přísada, bez které se neobejde žádné kouzlo. Všechny ostatní budou čekat na to, až je přidáte na podstavci vedle hlavního plánu. Všechny karty kódů (kouzel) zamícháte a každý z kouzelníků dostane jednu z nich. Na ní je nakreslený tajný recept. Musíte dodržet přesný tvar, který vám karta udává. Současně při jeho vytváření nesmíte použít ovoce barvy, která je na kartě nakreslená v rohu.

Logix_prislusenstviTento recept je jediným úkolem pro hráče. Ti se střídají po směru hodinových ručiček a do kotlíku přidávají nové ingredience. Kuličky mohou hráči položit na plán vždy tak, aby sousedily s nějakou již položenou kuličkou vodorovně nebo svisle.

Místo položení může čaroděj vzít jednu už použitou kuličku a posunout ji jinam na plánu, jako kdyby do ní cvrnkl. Přitom ale nesmí přeskakovat jiné kuličky. Nebo může dokonce jednu položenou kuličku vzít a vyměnit ji za jinou.
Celou dobu se všichni kouzelníci snaží vytvořit vzor podle své karty s receptem. Mohou vždy použít pouze a jen jednu z barev. Nikdy nesmí vzor být kombinací více druhů ovoce.
Pro každého kouzelníka je důležité předvídat a odhadnout tvary svých protivníků. Musí se snažit jim bourat jejich tajný tvar kuliček (tím, že jim kuličku odebere nebo přesune), aby ho nesestavili dříve než on.
Ve chvíli, kdy se někomu podaří sestavit celý vzor z karty za pomoci jediné barvy, stává se  vítězným kouzelníkem – vyhlásit to může, ale jen až na něj přijde řada. Za odměnu může vyzkoušet svou formuli i ve skutečnosti, když sní dostatek toho ovoce, které právě použil.

Hra Logix pomáhá  trénovat předvídavost, paměť, vnímání barevných kombinací i logiku. Podle karty zadání musí vytvořit obrázek, který může být libovolně natočený. Proto je k tomu třeba také dostatek představivosti.
Filipo, čaroděj druhé kategorie, už svůj kotlík naplnil. Teď jste na řadě vy. Svět magických formulí otevírá své ruce...

Logická hra LOGIX mini (Alexander), pro 2-4 hráče od 10 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

1.9.2016

Jak se hraje... Letem světem

LETEM SVĚTEM

Nasedněte s námi do letadla. Nebojte se, je to bezpečné. „Cítíte ten vítr na tvářích? To je vánek vědomostí, které na nás tam nahoře společně čekají. Jmenuji se Amelie Earhartová a jsem pilotka. Za mnou je ještě jedna sedačka, volné místo jen a jen pro tebe. Tak šup, poletíme spolu a podíváme se po světě.“

„Teď se chvilku pevně drž, ale jakmile budeme ve vzduchu, budeme si povídat.“ Letadlo vystoupalo do oblak, zakroužilo chvilku s ptáky a vy jste se konečně pustili držadla. Amelie se na vás otočila s úsměvem a zeptala se: „Víš, kde leží pyramidy a kdo postavil tu největší?“ Letem_svetem_box

Tím začala velká pouť Letem světem, o které vyšla později desková hra. I vy máte teď možnost to dobrodružství prožít, a aby vám nebylo léto, že nejste v oblacích mezi ptáky, dostanete v krabici i katapult, kterým se budete trefovat na terč. Jinak zde nemůže chybět herní plán s okruhem pro figurky a také karty s vševědoucími otázkami a odpověďmi.

Právě tak se hra jmenuje: Letem světem, ačkoliv kroužit budeme s figurkami po herním plánu. Posun figurky určí hod kostkou a barva políčka, na kterém postavička skončí, rozhodne o tématu otázky. Na výběr je jedna z 97 karet v zamíchaném balíčku. Každá na sobě má přesně čtyři otázky z různých oborů – historie, kultura a umění, věda a technika a geografie a příroda.

Hráči odpovídají na otázku společně. K tomu slouží kartičky možností a, b a c. Z nich si každý ze soupeřů vybere jednu možnost, o které siLetem_svetem_prislusenstvi myslí, že je správná. Společně pak všichni vyhodnotí svůj úspěch a podle toho se dostanou žetony bodů.

Další body mohou obdržet také za speciální políčka na herním plánu, na kterých je třeba odpovídat postupně na všechny čtyři otázky. Odměna čeká ale i na šikovné, kteří po postavení figurky na políčko s červenou hvězdičkou trefí kuličku z katapultu přímo do kelímku.

Nejdůležitější jsou ale přesto vědomosti. Bez nich daleko nedoletíte a rozhodně ne k vítězství. Přesto nehrozí, že byste někam spadli, protože sedíte doma na sedačce. Hra nabízí spoustu pokročilých vědomostí pro starší děti, které je ocení v mnoha školních hodinách. Otázek je ve hře dostatek.

Takový let kolem světa není nic náhodného. A stejně tak ani v Letem světem nebude náhoda hodu kostkou vaším pánem. Musíte ji porazit svými vědomostmi a získat jen a jen pro sebe místo na sedadle vedle Amelie. A třeba se pak podíváte i kolem světa..

Kvízová hra LETEM SVĚTEM (Alexander), pro 2-4 hráče od 10 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

6.8.2016

Jak se hraje... Povím Ti mami

POVÍM TI, MAMI

Bylo, nebylo. Kdysi dávno bylo jedno království. V něm žil tatínek, maminka a malá dcerka Lenička. Byla moc chytrá a šikovná a pořád chtěla něco vědět. Jednou takhle byla sama doma a tak se rozhodla, že půjde do lesa na houby. Jenže se v lese ztratila a už ji nikdy nikdo nenašel.

Vyprávění skončilo a malá holčička si spokojeně poposedla na židli.Povim_Ti_mami_box

"Ale to není moc pěkný konec pohádky, Leničko," posteskla si maminka, která celou její pohádku poctivě poslouchala.
"Jenže já tady před sebou mám obrázky a těch se musím držet. Podívej se. Tady je holčička, která povídá s maminkou a tatínkem. A tady vchází do lesa. Ale už tu nemám žádnou, kde by ji našli, takže se ztratila," byla se vším holčička hotová.

A jestlipak vy, naši čtenáři, víte, odkud tato pohádka pochází? No přece ze hry Povím Ti mami, kterou můžete najít v obchodech v České a Slovenské republice v produkci společnosti Pexi. Jedná se o vyprávěcí hru, ve které nenajdete žádné soupeření. Místo toho je zaměřena na zdokonalení slovní zásoby a fantazie a především na rozvíjení vyjadřování a komunikačních schopností dětí.

Povím Ti, mami je malá krabička, ve které najdete čtyřicet obrázků na dvaceti pevných  barevných kartách. Na každé z nich jsou z obou stran namalované obrázky, které mají v pravém horním rohu také barevný znak. Ten označuje, ke kterému z deseti příběhů karta patří.

Úkolem dítěte je mezi kartami najít ty správné pro jeho příběh, poskládat je do správného pořadí a především to všechno doprovodit vyprávěním o tom, jak to vlastně všechno mohlo být.

Povim_ti_mami_prislusenstviKromě pravých příběhů si mohou děti vymýšlet i svoje vlastní. Hra skvěle podporuje představivost, ale současně také učí děti časové posloupnosti dějů. V krabici najdete jak poučné, tak dobrodružné příběhy, od čištění zubů, přes stavění sněhulák a návštěvu lesa až po doručování poštovních zásilek.

Díky tomuto dobrému výběru mohou děti současně poznávat a natrénovat také názvy povolání a jejich činnosti. A pak si třeba děti budou náhodně losovat karty a říkat, co by tak tyto dvě postavy mohlo svést dohromady. Při vyprávění dětí vznikají někdy i „nesprávné“ příběhy, při kterých se společně jistě zasmějete.

Možností, které mohou s hrou děti předškolního věku provádět, je opravdu dost. Výhodou je, že v základním návodu hry není žádný protivník ani časový limit, jen dítě a destičky s roztomilými obrázky.

Jestliže máte na starosti více ratolestí než jedno, jistě uvítáte možnost, že se hry může účastnit více dětí, které skládají a postupně vyprávějí své příběhy, nebo mohou soutěžit, kdo sestaví svůj příběh jako první.

Hru velmi oceňují pedagogové a logopedové  pro výše zmíněné benefity hry.
Takže pokud máte zrovna chuť na nějaké vyprávění, tak stačí tiše říct: Povím Ti, mami.


Povím Ti, mami (Alexander), pro 1 a více od 3 let
Distributor: Pexi s.r.o.,Popisovanou hru najdete ZDE

23.7.2016

Jak se hraje... Paměť 3D

PAMĚT 3D

V krabičce nadšeně chřestí kostky. To si je malý Honzík nadšeně nese z obchodu. Maminka mu dala papírovou bankovku, aby si koupil cokoliv, co chce. A on miluje kostky a jejich zvuk, když se kutálí po stole. Právě proto si vybral na poličce obchodu hru Paměť 3D, kde jich je uvnitř rovnou celých 25 kusů.Pamet_3D

Zajímavé je, že tentokrát s nimi nebudete házet. Místo toho z nich postavíte různobarevné věžičky. Na začátku hry budete potřebovat balíček karet, na kterém jsou natištěné stavby. Z této hromádky vždy na pět vteřin odkryjete jeden obrázek a všichni se ho pokusíte zapamatovat. Červené žetony představující vítězství

Teprve pak si mohou všichni ze společné zásoby vzít kostky a pokusit se zpaměti postavit kostky do správného tvaru. Jenže na to vždy mají pouze omezený čas, který odměřuje písek přesýpající se v hodinách. Musíte si dobře pamatovat, co na obrázku bylo, ale taPamet_3D_prislusenstviké dávat pozor, aby vám kostky nespadly.

První hráč, který ji dokončí, vykřikne „STOP“ a zastaví snažení všech soupeřů. Hráči společně odhalí kartu a zkontrolují, jestli jsou kostky na svém místě. Za správně složenou stavbu dostane červený žeton. Všichni zboří svoje výtvory a čeká je zase nový úkol na otočené kartě. Jakmile někdo nasbírá dostatek žetonů, stane se vítězem.

Hra Paměť 3D trénuje nejen pamatování, které má v názvu, ale především barevné a prostorové vnímání. Obrázek kostek na obrázku je ve 3D a hráči skládají kostky nejen vedle sebe, ale i do výšky, aby vytvořili různě vysoké věže. Tak si vyzkouší i svoji šikovnost a to hned v několika různých obtížnostech s počtem kostek od dvou do pěti.

Slyšíte to ťukání? To už se kostičky sypou z krabičky ven. Honzík dorazil domů a teď je s radostí vysypává z pytlíku na svobodu. Už teď vidí, co všechno z nich dokáže postavit. Ale ještě víc se těší, až se utká s kamarády a porazí je ve stavění..

 

Paměť 3D (Alexander), pro 2-5 hráčů od 5 let
Distributor: Pexi s.r.o.,Popisovanou hru najdete ZDE

6.7.2016

Jak se hraje... Slabiky v dominu

SLABIKY V DOMINU

Slovní hadi jsou vzácný druh. V jednu dobu historie málem vyhynul. I dnes jsou slovní hadi ohrožený druh, ale zdá se, že v Polských zoologických zahradách se jej daří odchovávat. V každé krabici s hrou Slabiky v dominu se totiž jeden takový nachází. Jeho tělo je složené z písmenek naší české abecedy. Každý správný slovní had se tak dá číst pěkně zleva doprava.Slabiky v dominu BOX

Než ale hada osvobodíme, musíme chytit krabici za ouška a trochu ji vytahat. Ale nic neprovedla, takže jí to nevadí. Když vám konečně stydlivě ukáže svůj obsah, najdete zde čtvercový oboustranný list s pravidly – jeden s českými a jeden se slovenskými.

Balení hry Slabiky v dominu obsahuje plastové obdélníkové články hadího těla. Ty jsou na začátku přichycené k rámečku, z něhož je musíte opatrně vyjmout, abyste nepoškodili jeho tenkou kůži. Rodiče vám s tím určitě rádi pomohou, protože někdy je třeba trochu zastřihnout drobné výstupky, aby vás had nepoškrábal. V krabici pak najdete také červené žetony, přesýpací hodiny a pytlík na dílky pro druhou variantu hry.

Hráči si mezi sebe rozdají všechny kameny, které na sobě mají slabiky. Každý dílek hadího těla obsahuje dvě slabiky oddělené čárou. A vaším úkolem je spojit je všechny postupně do hadího těla. Hráč vždy může ve s

svém tahu položit jeden kámen, pak je na řadě soupeř. Kdo jako první vyloží na stůl všechny dílky, stává se vítězem.

Občas se dostanete do sitSlabiky_v_dominu_prislusenstviuace, kdy ani k jednomu z hadích ocásků nemůžete přiložit kámen tak, aby vytvořily dvě slabiky slovo. To pak musíte odebírat kameny tak dlouho, dokud nemůžete některý z vašich dílků přidat k hadovi. Všechny odebrané kostičky vám zůstanou a musíte je znovu umístit.

Pokud by se hráči nemohli dohodnout o platnosti slova, obsahuje krabice také pomocný slovníček vytištěný na desce. Tam najdete seznam všech možných slov, která lze kombinacemi ze slabik vytvořit.

Hra obsahuje nejrůznější slabiky a každé má několik možností použití na začátku i na konci. Navíc dokonce na několika dílcích najdete i žolíka. Díky tomu hráči většinou najdou řešení na některém svém kameni. Slabiky neobsahují háčky a čárky, které si musíte domyslet.

Slabiky v dominu výborně trénují slovní zásobu u malých dětí, které začínají se čtením a psaním. Hra obsahuje základní slova, která jsou u dětí oblíbená a snadno si na ně vzpomenou. Právě proto je vhodná pro všechny rodiny.

 

Naučná hra Slabiky v dominu (Alexander), pro 1-5 hráče od 5 let
Distributor: Pexi s.r.o.Popisovanou hru najdete ZDE

 

11.6.2016

Jak se hraje... Supermatematik

SUPERMATEMATIK

Martina vždycky bavila matematika. Počítání, dělení, násobení, všechny ty čísla s kulatými bříšky. Připadaly mu legrační. Ostatní děti si s ním pořád chtěly hrát a měl nejvíc kamarádů ve třídě. Další si jen tiše šeptaly, když šel kolem a ukazovaly na něj. Záviděly mu. Kdykoliv byl vyvolaný k tabuli, vypočítal příklad správně a paní učitelka mu poděkovala.Supermatematik_box

Jeho největším nepřítelem byl školní rváč jménem Jakub, který neměl žádné kamarády. Jednoho dne se rozhodl, že bude Martina sledovat domů a přijde na to, proč je v matematice tak dobrý. Když nakouknul do jeho pokoje oknem, uviděl ve skříni viset podivnou bundu s písmenem S.

Ne každého počty baví. A některým zase nejdou. Čísla se mezi sebou pletou a nechtějí prozradit správný výsledek rovnice. Teď je tu ale superhrdina, který vám pomůže. Nosí bundu s velkým S a říká si Supermatematik.

Nám ale tentokrát bude muset stačit krabička, která obsahuje spoustu žetonů s čísly, ale také balíček karet. Plastové kostičky začínají hru ve žlutém pytlíku, odkud je budete vytahovat. Do středu stolu položíte zamíchané karty, ze kterých pro každé kolo otočíte vždy právě jednu.

Všichni hráči se budou ve svém tahu snažit sestavit z vyložených čísel rovnici, která povede k číslu na vyložené kartě. Každý z nich vždy vylosuje jednu novou kostičku, která zvýší šance. Abyste se dopočítali k výsledku, můžete využít libovolné vylosované znaménko matematické operace na zelené kostičce.

Hráč může dokončit rovnici pouze ve chvíli, kdy je na tahu. Za správně vyřešený příklad dostane jeden bod, který si poznamená do notýsku. Partie trvá do chvíle, než někdo nasbírá předem stanovený počet bodů.

Supermatematik_prislusenstviPřítomnost všech čtyř základních matematických operací zaručuje, že musí děti neustále počítat a vylepšovat svoje schopnosti v násobení, dělení, sčítání a odčítání. Nemohou si vybrat ty jednoduché, protože jsou odkázané na znaménka vylosovaná z pytlíku.

Jednotlivé kostičky lze kombinovat do víceciferných čísel. Jedinou podmínkou zůstává, aby se výsledek příkladu rovnal jednomu ze dvou čísel odkrytých na kartě.

Supermatematik trénuje počítání zábavnou formou. Hráči se musí snažit o vyřešení rovnice, protože chtějí být rychlejší než soupeři. Dostatek kostiček zaručuje, že každý příklad nakonec vyřešíte. Ale pouze jeden z vás může navléct superhrdinský kostým a začít si říkat Supermatematik.

Supermatematic (Alexander), pro 2-4 hráčů od 7 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

17.5.2016

Jak se hraje... Souhlásky a samohlásky

SOUHLÁSKY A SAMOHLÁSKY

Byl jednou jeden šašek u dvora krále Poplety. Ne nadarmo si lidé v podhradí říkali, že je chytřejší než jeho korunovaný pán. Nikdo nevěděl, čím to vlastně je. Šašek na všechno věděl odpověď. Když král přednášel nějakou svoji řeč, zdálo se, že šašek ji ve skutečnosti vymyslel.Souhlasky_a_samohlasky_box

Jednou se ale přece podařilo jeho tajemství odhalit. Do jeho pokoje vešla služebná ve chvíli, kdy si upravoval svoji cinkající čepici. V ruce měl jeden zvoneček a psal si na něj písmenko. Tahle čepice byla čarovná a z písmenek se v hlavě jejího nositele utvářela slova. Nebyl to šašek, kdo byl chytrý, ale právě tahle čapka. Chtěli byste ji pro sebe? Když budete znát všechny písmenka, jedna taková se vám objeví ve skříni, jako důkaz toho, že jste opravdu chytří!

Takže není nic důležitějšího a cennějšího, než se naučit číst a psát? To máte naprostou pravdu, děti, právě psaní a čtení z vás udělá moudřejší, než byli a jsou mnozí králové. A vaše cesta k vědění se ukrývá pod pařáty jedné sovy. Sovy tak moudré, že vám umí doporučit zajímavé výukové hry. Houkající pták hlídá krabičku s názvem Souhlásky a samohlásky, ve které najdete plastové archy písmenek ve žluté a zelené barvě. Tady právě hraje důležitou roli, jestli se jedná o souhlásku nebo samohlásku.

Obě z nich ale budete Souhlasky_a_samohlasky_prislusenstvipotřebovat k sestavení slov z písmenek, která vylosujete ze žlutého pytlíku. Hod kostkou na začátku každého kola určí, kolik samohlásek musí skládané slovo mít. Pak si hráči losují jeden po druhém žeton s písmenkem. Každý se snaží ze svých vlastních písmenek složit co nejrychleji slovo. Komu se to podaří nejrychleji, dostane za souhlásky po jednom bodu a za samohlásky dokonce body dva.

Svůj zisk si hráč zaznamená na papír a hra může pokračovat dalším kolem, ve kterém všichni soupeři znovu začnou losovat písmenka. Je důležité složit slovo nejrychleji, ale také správně. Hráči musí mít trochu štěstí, ale ostatní by měli jejich slovo také zkontrolovat. Vítězem se stane hráč, který dosáhne jako první stanoveného počtu bodů.

Kostka určuje obtížnost jednotlivých kol a také jejich délku. Písmenek je celkem 108 a najdete mezi nimi i dva žolíky, které lze použít místo jakéhokoliv jiného písmenka. Legraci pak nabídne i druhá verze hry, ve které hráči skládají slovo ze společné zásoby písmenek. Tady je ještě důležitější být rychlejší než ostatní.

Souhlásky a samohlásky je hra, která trénuje u hráčů nejen slovní zásobu, ale také pozorovací schopnost, protože musí z nabízených písmenek vytvořit slovo. U hry je legrace a ani k tomu nepotřebujete šaška s písmenky na rolničkách.

Souhlásky a samohlásky (Alexander), pro 2-4 hráčů od 7 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

9.4.2016

Jak se hraje... Tvary, barvy, paměť

TVARY, BARVY, PAMĚŤ

Na provázku je živo. Zdálky všechno vypadá klidně. Kamínky si jen tak visí na krku a nic se neděje. Ale když se podíváte pořádně zblízka, uvidíte jejich mrňavá hravá očička. Teď už vám je jasné, že pohyby na provázku nejsou náhodné, ale všechno to patří do promyšleného tance. I vy si můžete zatančit valčík s barevnými dílky. Tvary_barvy_pamet_BOX

Nakonec jsou provázky v krabičce krátké na to, abyste si je připnuli na krk. Ale to nevadí, protože hra Tvary, barvy, paměť s sebou přináší mnohem víc, než jen navlékání na provázek. Spolu s provázky najdete v balení také trojúhelníky, čtverečky a kolečka, všechny v nejrůznějších barvách. A nesmíme zapomenout ani na karty se zadáním a destičky, které použijete, když se vám nebude chtít používat šňůrky.

Na začátku hry zamícháte všechny žetony s dírkou uprostřed a necháte je ležet na jedné hromádce uprostřed stolu. Nezapomeňte si ale vzít také jednu šňůrku, kterou budete už za chvilku potřebovat. Ze zamíchaného balíčku odkryjete jednu společnou kartu, ale se stavěním ještě musíte počkat. Místo toho si pořádně zapamatujte barvy a tvary dílků, které jsou na kartě nakreslené.

Teprve, když si ji všichni dobře prohlédnou a otočí obrázkem dolů, mohou všichni začít stavět. V hromádce uprostřed stolu teď co nejrychleji najděte žetony, které potřebujete. Po jednom si je můžete brát k sobě a navlékat na provázek. Komu se to podaří jako prvnímu správně, získá kartu a tím první bod. Navlékání pokračuje dalším vzoreTvary_barvy_pamet_prislusenstvim do té doby, než některý z hráčů nasbírá dohodnutý počet karet.

V druhé verzi hry nepotřebujete provázky a místo nich si vezmete bílou destičku. Tentokrát nestačí jen dobře si zapamatovat jednotlivé žetony, jejich barvu a tvar, ale musíte správně vědět také jejich pozici. Dílky zpaměti položíte na svoji destičku, a když budete nejrychlejší, odměna vás nemine.

Obě hry trénují hlavně paměť a to hned v několika podobách. Teprve správnou kombinací údajů mohou hráči vyhrát. K tomu je ale potřeba být také nejrychlejší, protože pouze první řešitel dostane bod. Ostatní mohou jen doufat, že udělal chybu.

Tvary, barvy, paměť tak trénuje nejen paměť, ale také rychlou orientaci a hledání tvarů v hromadě podobných žetonů. Důležitá je také šikovnost při jejich skládání, ať už se jedná o navlékání na provázek nebo pokládání do řad a sloupců. Obě hry se od sebe liší obtížností, takže můžete začít tou jednodušší. Teprve pak se můžete pustit do krocení žetonů i v těžší variantě, kdy vám budou pobíhat po desce.

Tvary, barvy, paměť (Pexi-Alexander), pro 2-4 hráče od 5 let.
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

4.3.2016

Jak se hraje... Písmenkobraní

PÍSMENKOBRANÍ

Všichni se neustále zvědavě ptají, odkud se berou miminka. Milionům dětí po celém světě nedá tato otázka spát. Ale přemýšleli jste někdy nad tím, odkud pocházejí písmenka? To je snadné, stačí vzít tužku a začít psát, řeknete. Ale co když všechny náplně na světě dojdou, budou písmenka pryč? Ale kdeže.

I nadále budou plnit stránky tisíců knih, protože tištěná písmenka vůbec nepochází z tiskárny. Je jen jediné místo, kde mohou tyto černé potvůrky vyrůst – na bělostné Antarktidě. Vypěstují je, naplní do pytlů a posílají do tiskáren. Všechnu tuto práci dělají eskymáci. Jen jeden den v roce se mohou přijít podívat na tradiční sklizeň i cizinci. Ten den se jmenuje Písmenkobraní. Pismenkobrani_box

Jakmile vezmete víko za uši, tak v krabici od firmy Pexi najdete spoustu zajímavých věcí. Tím nejdůležitějším tu jsou písmenka, která se pevně drží každé z 25 barevných kostek. Ale na každé z nich jsou jen tři písmenka. Jakto, když kostky mají šest stran? Dvě strany ale mají místo písmenka vyvrtanou díru, takže se můžete otvorem koukat jako dalekohledem. A další strana je tajemná a prázdná. Jen jedna kostka vypadá úplně jinak a všechny její strany pokrývají číslice. V krabici ale dostanete i provázky a pytlík.

Ten hned na začátku hry naplníte všemi barevnými kostkami a jediná na svobodě zůstane ta bílá s číslicemi. Tu k základní hře nebudete potřebovat. Na začátku každého kola si vylosujete z pytlíku pět kostek a navlečete je na provázek. Ale pozor, abyste některé z nich nepověsili obráceně, protože by se mu mohlo udělat špatně! A navíc takové písmenko neplatí.

Teprve když jsou všechny kostky navlečené, mohou hráči jejich otáčením hledat nějaké slovo. Může být i kratší, protože některé kostky lze vynechat využitím strany bez písmenka. Taková kostka se při čtení slova vynechává. Výsledná délka je tak rozhodnutím samotného hráče, ale správné slovo pak přinese méně bodů, pokud je kratší: Přesně tolik, z kolika písmenek se skládá.

Ovšem chyba ve Pismenkobrani_prislusenstvislově nebo vytvoření neexistujícího výrazu znamená odečítání bodů. Pak stačí vylosovat nové kostky a začít další kolo. Souboj v hledání písmenek končí tím, že některý ze soupeřů nasbírá předem daný součet bodů v poznámkovém bloku.

S kostkami se tentokrát nebude házet. Místo toho se budou točit, až jim půjde hlava kolem. Naštěstí je hráči navlečou na provázek, kterého se mohou držet a nespadnout. Při skládání hráči využijí nejen svoje znalosti slov, ale také šikovnost, rychlost, paměť a nezbytné štěstí.

Písmenkobraní je příjemným překvapením a hezkou legrací z písmenkového světa. Využití děravých kostek je zábavné, ale tím nejdůležitějším zůstávají samotná písmenka. Příště, až si budete číst nějakou knížku, vzpomeňte si, jak dlouhou cestu z Antarktidy za vámi musela urazit.

Písmenkobraní (Pexi-Alexander), pro 2-3 hráče od 7 let.
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

17.2.2016

Jak se hraje... Osada

OSADA

Za mlžnými horami a sněžnou řekou, plnou záludných peřejí, vzkvétalo rozlehlé království, které oplývalo hojností. Vládl mu nebojácný král Gabriel Udatný, a spolu se svou věrnou družinou rytířů Hranatého stolu chránili království proti třem barbarským sousedům. Byli jimi Vladimir Ukrutný, Boris Nemilosrdný a Richard Hrozný. Líbí se vám některé jméno? Můžete si vybrat, protože jedním z nich se můžete stát. Osada_biox

Krabička s názvem Osada vám to dovolí. Uvítá vás obrázkem jednoho z těchto panovníků, jehož záměrem je ovládnou území, které spravuje a získat převahu nad ostatními. Uvnitř najdete hromadu kartiček rytířů, které postavíte do stojánků. Království obsadíte pomocí barevných domečků, ale budete potřebovat i kostky a barevné žetony.

V tahu má hráč časový limit, ve kterém se snaží na kostkách získat co nejlepší kombinací surovin. Může si „naházet“ zlato, dřevo, ocel, kámen nebo rytíře. Materiály si naplníte sklady, ze kterých pak můžete stavět na louce budovy. S jejich pomocí získáte více surovin nebo rytířů. S takovým vojskem složeným z rytířů můžete na konci svého tahu napadnout soupeře. V souboji vítězí strana s větším počtem vojáků na bojišti. Hráči se snaží být první, kdo postaví celou osadu. Komu se to podaří nejdřív, se stává nejúspěšnějším vládcem.

K vítězství vede cesta míru, ve které sbíráte suroviny a stavíte co nejrychleji budovy na svých územích. Začínáte s malou osadou a končíte městem sOsada_prislusenstvi hradem, katedrálou a plnou řemeslných dílen, které zrychlují produkci surovin.  Jenže občas budete potřebovat zpomalit protivníky, takže je nejlepší vzít vojáky a nějakou stavbu zbořit. Nezapomínejte ale i na obranu, pokud by se některý ze soupeřů rozhodnul zaútočit na vaše území.

Osada je vhodná pro vstup do světa strategických her, především pak pro děti kolem 10-13 let. Učí základním schopnostem plánování a taktiky a současně umožňuje hráčům dostatečnou volnost v rozhodování. Ta nejdůležitější volba se nachází na začátku tahu. Můžete kostky přehazovat, dokud nejste spokojení. Ale může vám dojít čas a vy zůstanete se surovinami z posledního hodu, které jste vůbec nechtěli.

Hra Osada kombinuje těžbu surovin se souboji armád. V počátcích však vaše osada (neboli království) je pouze prázdnou planinou, na níž stojí jedna osamělá postava jejího vůdce – tedy vaše. Postupem času se zaplní a ožije, což udělá radost snad každému. Nejvíce ale králům, kteří nakonec svoje město postaví…

Osada (Pexi-Alexander), pro 2-4 hráče od 10 let.
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

19.1.2016

Jak se hraje... Navlékej, nečekej!

NAVLÉKEJ, NEČEKEJ!

Venku lehce padal sníh a z nedalekého kopce se ozýval smích. Na jeho vrcholku zrovna probíhala sněhová bitva mezi týmem holek a kluků. Zvony na kostele odbily poledne, a tak všechny děti utíkaly domů na oběd. Jakmile místo opustilo poslední dítko, začaly se dít kouzelné věci.Navleke_necekej_box

Na udusaném sněhu leželo několik krásně vytvarovaných koulí. Byly celé bílé a na povrchu se jim blýskaly krystalky ledu. Klid náhle narušilo hlasité zívnutí. Kdyby měla koule ruce, vypadalo by to, že se protahuje po dlouhém spánku. Na povrchu zamrkaly oči a krásná bílá pusa, pod kterou se kroutil dlouhý zmrzlý vous. Kolem téhle velké staré koule se shromáždily ostatní malinké kuličky, aby si poslechly příběh o barevném světě. Chvilku bylo ticho, když konečně vyprávění začalo.

V tom světě existuje hra, která se jmenuje Navlékej, nečekej! a uvnitř krabice najdete právě takové kuličky, jako jste vy. Mají šest veselých barev a jejich bříškem prochází úzký mrňavý otvor. S nimi v balení leží také barevné šňůrky, hromádka karet, přesýpací hodiny a pytlík červených žetonů. Všechno dohromady vytváří zábavnou hru pro děti a jejich rodiče.

Asi jste už podle názvu vytušily, že půjde o navlékání těchto kuliček na barevné šňůrky. Ale není to jen tak obyčejné navlékání, všechno navíc probíhá po paměti. Nejdřív si hráč na tahu musí vybrat kartičku se vzorem z jedné z pěti hromádek. Každý balíček je jiný - některý je jednoduchý a obsahuje jen dvě barevné kuličky, jiný nabídne čtyři pomíchané barvy a na těch nejtěžších si musí hráč zapamatovat až šest kuliček s jejich barvami.

Je důležité po paměti navléknout řadu na provázek stejně, jako byly nakreslené na kartičce. Každý má na vytvoření barevného hada předem daný časový limit, který určují přesýpací hodiny. Za každou kuličku na správném místě dostanou hráči odměnu v podobě červeného žetonu. Za správně navléknutý provázek mohou tedy získat Navlekej_necekej_prislusentsvidva až šest žetonů za jedno kolo. Na začátku hry se všichni domluví na počtu žetonů, které musí získat vítěz.

Za pomoci hry Navlékej, nečekej! si děti trénují paměť, barvy i šikovnost, zlepšují motoriku rukou. Naučí se trochu riskovat, protože s jednoduchými úkoly získají málo žetonů, složité si však mohou špatně zapamatovat. A za nesprávně navlečené kuličky body nezískají. Jen jeden může nakonec získat jako první stanovený počet žetonů a stát se Pánem barev.

A co se kuličkám moc líbilo, že hru si  může zahrát i více dětí, když budou hrát po skupinkách za jednoho hráče.
Malinké kuličky nadšeně vzdychly a představily si, že v takovém světě jsou. Jenže to se najednou odkudsi znovu vynořily děti a začaly si s nimi hrát. A všechny sny o barevném světě se vytratily za zvuku dětského smíchu.

Naučná hra Navlékej, nečekej!  (Alexander), pro 2-3 hráče od 3 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete ZDE

16.1.2016

Jak se hraje... Mistr Slova Exclusive

MISTR SLOVA EXCLUSIVE

Venku řádila bouřka, ale princ Jan se přesto vydal ze svého provizorního obydlí mezi nedalekými stromy k úpatí nedalekého kopce, a pak zahájil nelehký výstup k jeho vrcholu.Mistr_slova_exclusive_box Urazil jen několik kroků, když blesk před jeho siluetou ozářil vzpínající se výběžek, na němž čněla Stříbrná pevnost. U brány seděl pod výklenkem schován muž. Na první pohled bylo jasné, že hlídá vstup do pevnosti a jen tak jej dál nepustí.

Vzhlédnul na prince a sáhl do záhybu kabátu. Vytáhl černou podlouhlou krabičku, na které zlatě zářila tři slova: Mistr Slova Exclusive. Znovu udeřil blesk. Počkal, až dozní jeho ozvěna a z krabičky vytáhnul hromadu alabastrově bílých kostek, přesýpací hodiny plné bílého písku z dalekých moří a kalíšek ze zelené ještěrčí kůže. Princ kostky rychle spočítal. Bylo jich celkem15. Na každé kostce byla vyrytá písmena a jiné tajemné znaky.

Z druhé kapsy strážný vytáhl tužku a malý zápisník. Na hlídače se zdál být velice vzdělaný. Uměl číst a psát. Proto si rád piloval svoji dovednost za pomoci této zábavné hry.

Princ se rychle naučil pravidla. Stačí vzít do ruky velký zelený kalíšek, do něj vložit kostky a zaštěrchat. Jakmile je vysype na malý stoleček, začnou mu přesýpací hodiny odečítat čas. Úkolem je sestavit co nejdelší české slovo a to dřív, než propadne úzkým hrdlem poslední zrnko písku. S protivníkem se v sestavování střídají.

Mezi kostkami se ukrývá i speciální symbol žolíka nahrazující jakékoliv písmeno. Ale za takové slovo je pak méně bodů, které se na konci každého skládání počítají. Písmenka jsou neposlušná a jejich sestavování trénuje skvěle slovní zásobu. Kromě krátkých písmen, souhlásek a samohlásek, kostky obsahují také čárky, kterými lze z „A“ udělat „Á“ a podobně. Dokonce za to dostanete více bodů!

Po každém přesypání písku si hráč zaznamená získaný počet bodů podle použitých písmen do sešitu nebo na kousek papíru. Pokud slovo neobsahuje žolíka, přináší rovnou bonusové čtyři body. Symbol otazníku umožňuje hodit znovu libovolnou z kostek a zvýšit si šanci na zajímavé slovo. Ale dávejte pozor, ubíhá vám čas!Mistr_slova_exclusive_prislusenstvi

Souboj ve slovním skládání končí ve chvíli, kdy dosáhnou hráči předem stanoveného počtu bodů. Pokud by se někomu zdálo, že přesýpací hodiny poskytují příliš málo času, lze je otočit třeba dvakrát nebo třikrát, než nastane konec skládání.

Prince začala hra bavit a dokonce i poté, co vyhrál, byl přímo zklamaný, že trvala jen pouhou půlhodinku a cítil touhu zahrát si znovu. „Tohle pořídím svým dědicům, až se nám narodí. Výborně je to naučí číst a psát, budou se rychleji orientovat ve slovech a třeba mne jednou i porazí,“ pomyslel si. Ani se nebudu zlobit, když si to se mnou budou chtít zahrát, alespoň si odpočinu od kralování.

Protože vyhrál, mohl zamávat strážnému a vydat se do útrob věže. My tam ale už za ním nepůjdeme, snad na něj žádné další nebezpečí nečeká. Strážný spěšně ukryl hru zpět pod kabát, aby ji sprška vody z návštěvníkových ramen nezamokřila.

Naučná hra Mistr Slova Exclusive  (Alexander), pro 2-10 hráčů od 8 let
Distributor: Pexi s.r.o., Popisovanou hru najdete
ZDE